Předvánoční kometa „Leonard“?

11. prosinec 2021

Astronomové předpovídali, že bychom kometu C/2021 A1 mohli v první prosincové dekádě pozorovat dokonce i bez dalekohledu. Zatím to tak ale nevypadá.

Aby to v naší rubrice – vlastně poslední v letošním roce, bylo jaksi stylové, chtělo by to nějakou vánoční kometu. Jednu takovou bychom po ruce měli, i když… Kometa C/2021 A1 (Leonard) by takový přívlastek mít mohla, i když svým načasováním přímo do svátků nespadá. Je tu však několik „ale“… Nejprve musíme tuto vlasatici alespoň krátce představit.

Vlasatice Gregoryho Leonarda

Její objevitel Gregory Leonard, podle kterého dostala jméno, ji spatřil letos 3. ledna z Arizony. V té době se nacházela více než 737 milionů kilometrů od Země. Nejblíž nám bude v neděli 12. prosince, kdy se přiblíží na necelých 35 milionů kilometrů. Naši planetu neohrozí, bude asi stonásobně dál, než je náš Měsíc. Jestli nás už někdy v minulosti navštívila, se s jistotou neví, zřejmě však kdysi již jeden oblet kolem Slunce absolvovala.

„Vánoční“ kometa C/2021 A1 (Leonard)

Astronomové předpovídali, že bychom ji mohli v první prosincové dekádě pozorovat dokonce i bez dalekohledu. Bohužel se zdá, že tyto odhady se v nejbližších dnech nenaplní. Na kometu si pozorovatel musí vzít triedr, nebo ještě lépe dalekohled o průměru objektivu nejméně deset centimetrů. A pozorovat brzy ráno nízko nad východním obzorem…

Dosud se nenaplnily ani odhady, že se jádro komety rozpadne, čímž by se Leonard ještě více zviditelnil. Komety jsou ale značně nevyzpytatelná tělesa a co může být pravda teď, za krátký čas už neplatí. Astronomové ovšem s jistotou tvrdí, že vývoj jasnosti komety nebude klidný a že při rozpadu jejího jádra můžeme očekávat malé výbuchy doprovázené změnami jasnosti. Ať už se stane cokoli, s největší pravděpodobností to prý nezabrání tomu, aby kometa někdy v polovině prosince dosáhla třetí až čtvrté hvězdné velikosti. Takže přece jen aspoň trocha předvánoční podívané i bez dalekohledu.

Dalekohled Jamese Webba

… a James Webb na závěr

Dovolím si ještě upozornit na událost, která může značnou měrou rozšířit naše poznatky o vesmíru, a sice vypuštění kosmického teleskopu, který nese jméno Jamese Webba. Několikrát odložený start stanovila Evropská kosmická agentura spolu s americkou NASA na 22. prosince. Do vesmíru vynese Webbův dalekohled raketa Ariane 5. Teleskop má být nástupcem proslulého, již dosluhujícího Hubbleova dalekohledu. Doufejme, že tentokrát vše vyjde.

autoři: Miroslav Zimmer , frv
Spustit audio