Pozoun jako prostředek česko-německého přátelství

29. říjen 2021

Latinské slovo consonare znamená souzvuk nebo soulad. Zároveň se tak jmenuje občanské sdružení, které zastřešuje evangelické pozounové sbory.

Na začátku této dnes už docela velké organizace stál požár, a také česko-německé partnerství. Více o sdružení Consonare zjistíte v rozhovoru s evangelickým farářem Filipem Šimonovským, který má na starost farní sbory v Rumburku a Varnsdorfu a také je kaplanem nemocnice v Liberci.

Budou letos konečně vánoční trhy? Podle posledního vývoje pandemie se zdá, že nebudou. Ovšem některá místa v Německu se naděje nevzdávají. Například Annaberg – Buchholz.

I o tom je řeč v posledních říjnových Sousedech. Na závěr vás pozveme na autorské čtení posledního autora, který píše v egerlandském dialektu.

autoři: Veronika Kindlová , Richard Šulko
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.