Povodí Labe chce rozšířit aktivní zóny záplavových území kolem Labe. Proti jsou ale obce i podnikatelé

17. únor 2023 14:18

Desítky obcí a měst v Ústeckém kraji se obávají aktualizace záplavového území. V praxi to bude znamenat, že v rozšířených zónách například lidé nezasadí ani živý plot a domy v aktivních zónách pojišťovny nepojistí.

To ale nejsou jediná omezení, která z návrhu Povodí Labe plynou. Podnikatelé spolu s obcemi proto chystají hromadné žaloby. Opatření podle nich příliš omezuje jejich život a podnikání v okolí řeky Labe.

„Chtěl jsem tdy postavit halu, místo ní tu ale stojí tyhle kontejnery. Vypadají hrozně, nedá se na to koukat. Tady už nezasadíte ani živý keř,“krčí rameny podnikatel Miroslav Čepička. Místo kontejnerů chtěl postavit malý sklad. Stavební úřad ale jeho žádost zamítl – firma totiž sídlí v nově stanovené záplavové zóně Labe.

Plánovaná aktualizace záplavového území se nelíbí obcím ani vedení Ústeckého kraje

Proti nové vyhlášce se ohradilo i vedení Křešic Do rozšířené aktivní zóny zatím v obci spadá 13 domů, to se má ale podle nezávislého starosty Michala Mančala brzy změnit. „Pokud bychom vzali v úvahu nový návrh aktivní zóny, tak to je 150 rodinných domů a 16 bytových domů,“ vypočítává.

Proti novému opatření se na krajském úřadě sešlo celkem 31 připomínek. Mezi nimi i ta od starostky Bohušovic nad Ohří Kamily Čvančarové ze Starostů a nezávislých. 

„Ti lidé jsou na tom škodní tím, že je pojišťovny nechtějí pojistit,“ vysvětluje Čvančarová.

Podle mluvčí Lucie Ješátkové z ministerstva životního prostředí je zapotřebí zóny aktualizovat a jejich současné nastavení ministerstvo měnit nebude. „Korekce možná není a není ani žádoucí, protože postup pro stanovení aktivních zón záplavových území musí být jednotný,“ uvedla.

Povodí Labe se ale hájí – nové zóny prý vycházejí z matematického modelu. Desítky obcí a podnikatelů se proto po vydání vyhlášky chtějí obrátit na soud. „Nezbyde nám nic jiného než jít do ústavní žaloby a nechat přezkoumat ty kroky, které se v tom konaly,“ říká Michal Mančal.

Vyhlášení záplavových zón chce ještě s ministerstvem řešit vedení Ústeckého kraje.

„Hlavní vedení Ústeckého kraje se chce v co nejbližší době sejít s náměstkem ministra životního prostředí panem Hladíkem a apelovat na změnu legislativy, což je jediná možnost, jak změnit vyhlašování těchto záplavových zón,“ uvedla mluvčí kraje Magdalena Fraňková.

Aktualizace záplavových zón by má být krajským úřadem vyhlášená v březnu.

Spustit audio

Související