Pověst ze Stvolítek: Proč je lepší říkat raději pravdu
Snažit se někoho napálit, se může pěkně vymstít. Potvrzuje to i trest, který stihl panského šafáře. To byl člověk, který se kdysi pánovi, šlechtici, staral o statek.
A samozřejmě byl na pánově straně. Přesto si ho sedláci ze Stvolínek vybrali za rozhodčího. I proto, že byl jedním ze starousedlíků a tudíž znal poměry. Sedláci totiž tehdy vedli spor s vrchností o kus pole pod Ronovem.
„Budeš přísahat, že řekneš pravdu,“ ubezpečovali se sedláci a on na to kývl.
Přitom ale – přísaha nepřísaha - přemýšlel, jak to udělat, aby pole připadlo jeho pánovi. A pak dostal nápad. Nasypal si do bot půdu z pole, které prokazatelně vrchnosti patřilo, a zamířil na místo, o které se jeho páni dohadovali se sedláky.
„Přísahám, že stojím na půdě vrchnosti,“ řekl.
Jakmile to ale dořekl, propadl se na místě, kde stál, do země. Jen hluboká jáma po něm zůstala.
Dlouho pak ukazovali sedláci poblíž lesa pod Ronovem jámu, kde šafář stál a lhal. A přidávali k tomu upozornění – že pravda vždycky vyjde najevo.
Související
-
Pověst z Děčínska: Proč se nevyplácí hrát si na ducha
Kdo si hraje na ducha, může špatně skončit. Potvrzuje to pověst z Jiříkova. A nic nemění ani to, že v tom byla i láska.
-
Pověst z Ústecka: Jak trpaslíci trestají chamtivost
Uhlíři, to nikdy neměli lehké – žili jako nejchudší z nejchudších. A to platilo i o muži, který kdysi v milířích vyráběl dřevěné uhlí mezi Tisou a Rájcem
-
Pověst z Litoměřicka: Na Helfenburku si dejte pozor na havrany
Občas můžete vidět nad Úštěkem přelétat havrany. Možná je jedním z nich ďábel, který se za tohoto ptáka proměňuje, aby ze vzduchu hlídal svůj poklad.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.