POVĚST Z ÚSTECKA: Proč měli trpaslíci starosti a nakonec zůstal v Polabí jen jeden
Víte, co vyhnalo trpaslíky z podzemí skalisek a kopců podél Labe? A proč zmizely rusalky, které se občas zjevovaly nad labskou hladinou? A z lesů víly?
Píšťaly lokomotiv, když se postavila železnice na levém i pravém břehu řeky, a sirény parníků. Probudily krásné Polabí ze snů pohádky a všechny bytosti si umínily, že opustí kraj a vrátí se zpět, až člověk bude takovým, jako jindy býval. Tedy zbaví se zloby a chamtivosti...
Nejvíce starostí dalo trpaslíkům ukrýt velké poklady, aby je nikdy nedostali hrabiví lidé. Odnesli je až do nejhlubších jeskyní v srdcích hor a ustanovili nejstaršího a nejzkušenějšího trpaslíka, aby v Polabí zůstal a hlídal. A odešli daleko, daleko - kam, to nikdo neví. Ani pověsti.
A tak je hluboko v Bukové hoře ukryt poklad, který hlídá trpaslík samotář se šedivým vousem až na zem. Jedenkráte za sto let vychází, aby se rozhlédl po modru nebes se zlatým sluncem a po krásném kraji. Když uvidí shon lidí a závist mezi nimi místo lásky, vzdychne si a vrátí se ke svému pokladu.
Jen jednou za rok, o velikonoční Velký pátek, ukazuje modravý plamínek místo, kde hluboko pod zemí leží poklad trpaslíků. A najít ho podle pověsti může jen dítě, protož je nevinné, a navíc musí být chudé.
Tolik pověst. Ale kdo ví? Starý trpaslík určitě nebyl nadšený, když mu lidé postavili v 60. letech minulého století nad hlavou vysílač. Možná se pak odstěhoval kamsi do neznáma i on. A modrý plamínek se už neukazuje. Přesto by možná stálo za to se po něm na Bukové hoře na Velký pátek podívat. Poklad by tam měl být dodnes.
Ostatně skuteční trpaslíci z Polabí tedy odešli, ale i tak je na Ústecku najdete - alespoň neživé, z hlíny, kamene a dalšího materiálu. Usadili se v Muzeu města Ústí nad Labem. Do srpna (11. 8. 2019) je tam dokonce jejich výstava.
Související
-
POVĚST DRUHÁ Z LOVOSICKA: Jak získala jméno obec Medvědice
Nabízí se samo, že po medvědovi, máte pravdu jen částečně. Alespoň pokud dáte na pověst. Podle ní totiž byli ti medvědi dva.
-
POVĚST Z LOVOSICKA: Proč u Třebenic stojí hrad Košťálov
Proč si dnes můžeme prohlížet u Třebenic na Lovosicku trosky hradu Košťálov? Pokud tam ovšem vyšplháte. Cesta je velmi příkrá.
-
POVĚST Z LITOMĚŘICKA: Za co se mstil pán Kamýku?
Víte, kdo byla Růže z Kamýku? Rytíři ze sousedství tak říkali dceři jednoho z pánů hradu Kamýk. Je to pověst nebo jde o skutečný příběh jen ukrytý v pověsti?
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.