Potraviny bohaté na antioxidanty prodlužují život. Jezte proto listovou i brukvovitou zeleninu

4. srpen 2023

Život dokáží prodloužit potraviny, které obsahují antioxidanty – ty neutralizují škodlivé volné radikály a chrání buňky v těle. Zařaďte proto pravidelně do svého jídelníčku brukvovitou zeleninu (brokolici a květák), stejně tak listovou zeleninu, bobulovité ovoce (jahody, borůvky, maliny i rybíz).

Nezapomínejte na luštěniny! Doporučení zní alespoň 2x týdně naservírujte sobě i svým blízkým fazole, hrách, cizrnu nebo čočku.

I pohyb a cvičení jsou předpokladem lepšího zdraví. Fyzická aktivita by měla trvat nejméně 150 minut týdně, ideálně v podobě tří tréninků, při kterých se zadýcháte.

Změnu poznáte brzy na své kondici a ocení to i váš kardiovaskulární systém. Zdravou formou pohybu je i obyčejná chůze v rozpětí alespoň 10 tisíc kroků denně.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.