Pohanka se špekem

To aby se nám z té zdravé pohanky nezatočila hlava!

Suroviny:
1 hrnek pohanky (vybíráme si raději tu světlejší, která je loupaná mechanicky, hnědá zrnka jsou loupaná pomocí vysokých teplot, a tak ztrácejí cenné látky)
150 g dobrého špeku nebo anglické slaniny
1 cibule
sůl
2 hrnky vody
1 lžička oleje – nikoli nutně

Postup:

1. Hrnek pohanky na cedníku propláchneme a vysypeme do kastrolu s 2 hrnky vody. Mírně osolíme, kápneme oleje, přikryjeme pokličkou a přivedeme k varu. Jakmile se začne voda vařit, stáhneme oheň na minimum, necháme jen několik minut a pak oheň vypneme úplně, přes pokličku dáme složenou utěrku a zhruba za 15-20 minut je pohanka hotová. Stejně se dá připravovat rýže.

2. Zatímco pohanka odpočívá, nakrájíme si špek nebo anglickou slaninu a cibuli, na pánvičce špek rozpečeme, cibuli pak necháme na špeku lehce osmahnout.

3. Cibuli se špekem přidáme k uvařené pohance, promícháme a dáváme na talíř. Chuť osvěží sterilovaná okurka nebo zeleninový salát podle vaší chuti.

Dobrou chuť vám přeje Marie Kalpičová a Český rozhlas Sever!

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová