Pohanka se špekem

To aby se nám z té zdravé pohanky nezatočila hlava!

Suroviny:
1 hrnek pohanky (vybíráme si raději tu světlejší, která je loupaná mechanicky, hnědá zrnka jsou loupaná pomocí vysokých teplot, a tak ztrácejí cenné látky)
150 g dobrého špeku nebo anglické slaniny
1 cibule
sůl
2 hrnky vody
1 lžička oleje – nikoli nutně

Postup:

1. Hrnek pohanky na cedníku propláchneme a vysypeme do kastrolu s 2 hrnky vody. Mírně osolíme, kápneme oleje, přikryjeme pokličkou a přivedeme k varu. Jakmile se začne voda vařit, stáhneme oheň na minimum, necháme jen několik minut a pak oheň vypneme úplně, přes pokličku dáme složenou utěrku a zhruba za 15-20 minut je pohanka hotová. Stejně se dá připravovat rýže.

2. Zatímco pohanka odpočívá, nakrájíme si špek nebo anglickou slaninu a cibuli, na pánvičce špek rozpečeme, cibuli pak necháme na špeku lehce osmahnout.

3. Cibuli se špekem přidáme k uvařené pohance, promícháme a dáváme na talíř. Chuť osvěží sterilovaná okurka nebo zeleninový salát podle vaší chuti.

Dobrou chuť vám přeje Marie Kalpičová a Český rozhlas Sever!

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.