Pěstování levandule - velmi voňavý koníček!
Co se vám vybaví, když se řekne levandule? Jemně fialové opojně vonící lány ve francouzském kraji Provence nebo babiččin prádelník? Obojí je správně.
Tahle středomořská dřevina se k nám dostala někdy v 16. století, přiváželi si ji cestující šlechtici a posléze se rozšířila i do venkovských zahrádek.
Krásné levandulové záhony jsou vidění například v Klapém na Litoměřicku - u květinářky ing. Simony Břečkové.
„Levandule je u nás v podstatě rozplevelená rostlina... Měla by být na hodně slunném místě ve velmi lehké, vápenité půdě. Pokud někdo takovou zem nemá, může si pomoct tím, že pod levanduli nasype písek a dá pod ní kamínky,“ doporučuje Simona Břečková.
Levandule by se neměla často zalévat – lepší je jí prolít vodou a pak nechat doschnout. Jde o nenáročnou rostlinu, lidé ale často chybují v tom, jak jí řezají. „Lidé dělají největší chybu, že často stříhají až do starého dřeva. Pak si myslí, že jim uschla, ale ona jen neměla z čeho obrazit,“ vysvětluje zahradnice.
Pěstování levandule opravdu není složité – rostlina sama nevyžaduje nějaké rozmazlování. Jen jedna rada na závěr - radši si kupte rostlinku už zapěstovanou, pěstování od semínka je přece jen náročnější.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.