Pelyněk se nehodí jen na absint nebo tonik. Pomůže vám také při žaludečních problémech
O pelyňku se traduje, že je ošklivý a hořký. Neměli bychom mu ale křivdit – právě jeho hořkost nám může pomoci při různých zdravotních problémech.
Jako léčivku žaludečních potíží a bylinku, která povzbuzuje chuť k jídlu, ho znali už ve starém Egyptě a Řecku. Od té doby stále využíváme jeho hořkost. Právě to ho předurčuje k léčení žaludku a celého trávicího ústrojí.
Pelyňkový čaj pomáhá při zkaženém a otráveném žaludku, při plynatosti, zvracení, nechutenství, při chorobách tvorby žaludeční kyseliny, při nemocech jater i žlučníku. Odstraňuje křeče trávicí soustavy způsobené nadměrnou plynatostí. Pelyňkový čaj má i protizánětlivé účinky, takže vás posílí při chřipce a prochladnutí.
Ale všeho s mírou, a pro pelyněk to platí dvojnásob! Je silný, i trochu zákeřný. V malých dávkách uklidňuje, ve větších ale naopak vyvolává nervozitu. Může být i návykový, proto před časem dokonce zakázali vyrábět pelyňkové likéry.
A teď už si pojďme připravit čaj na žaludeční křeče. Jak na to? Jednu čajovou lžičku sušeného řezaného pelyňku zalijeme větším šálkem horké vody. Necháme luhovat 5-10 minut. Přecedíme a pijeme po doušcích.
Čaj pijeme pouze, máme-li zdravotní potíže. Není vhodné ho užívat dlouhodobě, a to zejména pro těhotné ženy. Čaj se totiž používá pro podporu pravidelné menstruace, což v těhotenství rozhodně není žádoucí.
Související
-
Pelyněk pontický je velmi vhodný do směsí na žlučníkové,...
Máme pro vás rady bylináře Ládi Vytáska, jak používat léčivky pelyněk pontický a měsíčnici vytrvalou.
-
Rozmarýn – nejen koření, ale i léčivá bylinka pro vnitřní i zevní použití
Kolegyně Eva Bucharová vozí z dovolené v Chorvatsku vždy rozmarýn sobě i známým. Roste tam prý všude, a tak vábně voní, že prostě nemůže odolat.
-
Jak vám mohou bylinky pomoci při zápachu z úst?
Vladimíra Štenglová radí, jak byliny sušit a v čem a jak dlouho skladovat. Dozvíte se, které se hodí na typicky podzimní nemoci a které bylinky zamezí zápachu z úst.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.