Ozvěny Mnichova
Už asi jen těžko lze po sedmdesáti letech objevit nějaký zásadně nový, převratný pohled na události září a října 1938. A i kdyby historikové v archivech našli nějaký zatím zapomenutý dokument - bude to skutečná "bomba", "senzace"?
Spíš ne. Dnes už můžeme leda upřesňovat události tragických okamžiků, které se natrvalo zapsaly do naší historie a ovlivnily životy řady z nás. A právě o ty životy, o ty nám v pořadu Ozvěna Mnichova jde. Když jsem hledal lidi, jejichž vzpomínky by měly zaznít, měl jsem na paměti, že nejtypičtějším obrazem září 1938 jsou české rodiny, přijíždějící s povozy, na autech nebo ve vlacích, do českého vnitrozemí. Ale podíváte-li se na čísla, zjistíte, že tento tragický obraz zdaleka typický. Na území, které zabralo nacistické Německo, žilo na 700 tisíc Čechů. V průběhu září a října 1938 jich z okupovaných území do vnitrozemí za více či méně dramatických okolností přišlo 170 tisíc, tedy sotva čtvrtina. V pořadu Ozvěny Mnichova uslyšíte nejen jejich životní osudy, ale také příběhy těch, kteří v zabraném pohraničí zůstali - a dokonce také těch, kteří z pohraničí utekli nikoli do Čech, ale do Německa. Věřím, že se tak podaří podat obraz událostí ze září a října 1938 v co možná nejširší podobě.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Závěr příběhu staré Karviné, který měl zůstat pod zemí
Karin Lednická, spisovatelka

Šikmý kostel 3
Románová kronika ztraceného města - léta 1945–1961. Karin Lednická předkládá do značné míry převratný, dosavadní paradigma měnící obraz hornického regionu, jehož zahlazenou historii stále překrývá tlustá vrstva mýtů a zakořeněných stereotypů o „černé zemi a rudém kraji“.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Pro těla vyráží s vědomím, že se sami nemusí vrátit. Padlé na ukrajinské frontě sbírá tým dobrovolníků
-
Fiala z SPD na výrocích o Vrběticích trvá a vzkazuje BIS, ať ho přesvědčí. Ministři za ANO s ním nesouhlasí
-
I Kanada umí dělat chyby a zmatkovat. Češi toho skvěle využili, říká Procházka po výhře juniorů
-
Přežije spíš SPD, nebo Motoristé? Babišovi koaliční partneři vsadili při soužití s ANO na odlišné strategie