Ostropestřec působí blahodárně nejen na játra, ale i na žlučník a ledviny
Ostropestřci mariánskému se říká také Stříbrný bodlák nebo Kristova koruna. Je to antioxidant, který je schopen regenerovat játra a stimulovat jejich správně fungování.
Ostropestřci se líbí na Kanárských ostrovech nebo v zemích přední Asie. Účinná látka silymarin se nachází v plodu. U nás si ho můžete splést s obyčejným bodlákem, ten ale silymarin neobsahuje a z léčebného hlediska je tedy bezcenný.
Ostropestřec umí bojovat s volnými radikály, zabraňuje průniku jedů při intoxikaci, například při otravě jedovatými houbami nebo předávkování drogami, a zlepšuje celkový metabolismus jater.
A jak ho vlastně užívat? Jednoznačně v podobě drceného plodu. Drť totiž obsahuje nejvyšší možné množství té účinné látky, která se nachází přímo v jeho tvrdé slupce. Regenerace jaterních buněk je tak nejintenzivnější a dostaví se v nejkratším čase.
Tlučený plod ostropestřce mariánského konzumujte přímo, 4x denně 1 čajovou lžičku, alespoň 45 minut před jídlem. Můžete ho klidně zapít vodou.
A ještě něco: na začátku kúry je dobré dávku zdvojnásobit, abychom v játrech spustili intenzivní regenerační procesy. Během prvních 10 dnů se tedy užívají 4x denně 2 čajové lžičky.
Související
-
Na trávení je máta a meduňka, na kocovinu ostropestřec mariánský
Bylinky mohou podpořit vaše dobré trávení, umějí dokonce léčit. Pokud si ale špatně vyberete, mohou i ublížit. Věnujte pozornost tomu, co nakupujete a kde nakupujte.
-
Játra, žlučník i jarní očista – při tom všem potřebujeme...
Ostropestřec mariánský je bodlák. „Je to statná bylina, občas ho lidé pěstují v zahrádce jako okrasnou rostlinu, ale jinak u nás volně v přírodě neroste. Začala se ...
-
Ostropestřec pomůže játrům vyhnat škodliviny z těla. Kupte si semínka nebo olej do zálivek
Ostropestřec mariánský na první pohled nevypadá pro lidské tělo příliš vstřícně. Je to bodlák, který dorůstá až do dvoumetrové výšky. Neměli bychom se mu ale vyhýbat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.