Orangutaní samice Ňuninka odchází z ústecké zoo. Nový domov najde ve Francii

4. srpen 2022

V roce 2019 proběhl v ústecké zoo screening Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií. Mezi nalezenými nedostatky bylo i chovatelské zařízení pro orangutany, které nesplňuje optimální podmínky pro chov těchto vzácných lidoopů, tudíž ani neumožňuje příchod nového chovného samce.

Ústecké zoo si je těchto nedostatků vědoma – proto intenzivně jednala s koordinátorem Evropského záchovného programu o přesunu obou samic. V březnu byla odvezena Cantik do německé Zoo Rostock, kde se již plnohodnotně začlenila do chovné skupiny. Samice Ňuňinka měla najít nový domov v norské Zoo Kristiansand.

„Vzhledem k administrativním komplikacím nebylo možné tento transport zrealizovat. Společně s koordinátorem chovu jsme proto začali hledat nové umístění v rámci EU. Ňuňinka tak nakonec nalezne nový domov ve francouzské Zoo Beauval,“ říká ředitelka zoo Ilona Pšenková.

Obě zoo v tuto chvíli vyřizují potřebnou dokumentaci – transport by měl proběhnout letos na podzim.

Orangutani bornejští patří mezi tradiční a návštěvníky velmi oblíbené druhy. „Uděláme vše pro jejich návrat do Ústí. V tuto chvíli pracujeme na projektu nového pavilonu pro orangutany, který by měl vzniknout přebudováním stávajícího pavilonu slonů,“ dodává ředitelka Pšenková.

autor: Vít Lukáš | zdroj: Zoo Ústí nad Labem
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?