Ústecká zoo doufá v návrat do evropské asociace. Podle ředitelky se řadu věcí se povedlo napravit

30. červenec 2022 16:51

Ústecká zoologická zahrada má za sebou dvoudenní kontrolu Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZY). Na výsledcích záleží, jestli získá zpět plnohodnotné členství v asociaci. Zoo o něj přišla před třemi lety, i kvůli nevhodným podmínkách pro chov některých zvířat. Podle ředitelky ústecké zahrady Ilony Pšenkové se ale řadu věcí od té doby podařilo napravit.

Mezi výtkami Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií vůči ústecké zoologické zahradě bylo například nevhodné zařízení pro chov slonů, orangutanů a dalších primátů. Ředitelka zoologické zahrady Ilona Pšenková považuje některé výtky za vyřešené.

„Pavilon orangutanů, ten je samozřejmě vyřešen tím, že orangutani odchází, bude tam zvolen do budoucna menší, vhodnější druh. Co se týká kritizovaného chovatelského zařízení pro primáty, tam jsme právě finalizovali studii, kterou jsme EAZY představili," sdělila Pšenková.

Jen letos chce ZOO proinvestovat 21 milionů korun na zlepšení zahrady.

„Teď je to jenom na nás, jak zvládneme jednotlivé druhy primátů přesouvat v rámci zahrady a v rámci projektů, které jsme vmysleli a na které plánujeme čerpat nějaké finanční prostředky," vysvětlila ředitelka ústecké zoo, která je ve funkci od loňského července. Jak řekla Českému rozhlasu Sever, zůstává ohledně ústecké zoologické zahrady realistkou.

„Asi si nemusíme nalhávat, že bohužel celá řada problémů tady ještě stále je, potřebujeme čas na dořešení," mínila Pšenková.

Mentorem ústecké zoo byl ředitel liberecké zoologické zahrady David Nejedlo. Podle něj udělal tým ředitelky Pšenkové velký pokrok.

„Ústecká zoologická zahrada velmi zapracovala na erudovanosti týmu a v tom relativně krátkém čase, který tým měl, si myslím, že udělal hodně pro nápravu věci," okomentoval výsledky David Nejedlo.

Členkou kontrolního týmu byla i Jana Pluháčková z ostravské zoo. S ohledem na pravidla evropské asociace nechtěla kontrolu komentovat. Uvedla ale, že probíhala standardně.

Úplné vyloučení z EAZY by pro ústeckou zoo znamenalo konec účasti na chovných programech. Ředitelka Ilona Pšenková chce ale takové situaci předejít.

„Celý náš tým velmi kvitoval změny provedené v průběhu roku, kvitoval nový odborný tým, směřování a vize," pochvalovala si.

První výsledky dvoudenní kontroly by mohla ústecká zoologická zahrada dostat do několika měsíců.

 

autor: Jan Bachorík
Spustit audio