Oheň, pískovce Českého Švýcarska a první návštěva pralesů, které rostly, když bylo uhlí ještě zelené
Oheň a pískovcové skály Českého Švýcarska (4:08) – Příběhy hvězd: Podivuhodná hvězda Mira Ceti (21:21) – Když bylo ještě uhlí zelené, 1. část: Prvohorní pralesy (26:06)
V úvodním přehledu zajímavostí se dozvíte, kolik mravenců připadá na jednoho každého obyvatele naší planety, povíme si něco málo o návratu gepardů do indické přírody, kde kdysi žili, ale byli vyhubeni, zmíníme se o objevu krásné antické mozaikové podlahy v Pásmu Gazy nedaleko izraelské hranice, představíme vám kosmický program, který má na povrch Měsíce vysadit arabské lunární vozítko Rašíd a na závěr vám prozradíme, jak přišla marsovská sonda InSight na to, že na povrch rudé planety dopadlo několik velkých meteoroidů; nechaly po sobě krátery, které se už podařilo objevit z oběžné dráhy.
Plameny a skály Českého Švýcarska
Rozsáhlý požár, který v létě zasáhl Národní park České Švýcarsko, způsobil velké škody na majetku i přírodě. Vidět je to především na zničeném porostu; obnova lesů potrvá dlouho – ale jednou tu zase budou. Jiné škody jsou bohužel nevratné. Plameny totiž na mnoha místech ožehly i skalní stěny. Kdyby se jednalo o žulu nebo čedič, asi by to nikoho příliš nevzrušilo. Pískovce jsou však proti žáru podstatně méně odolné. Jak působí oheň na povrch pískovcových skal, co se s ním v žáru děje – a hrozí kvůli požárům zánik i některým známým pískovcovým útvarům?
Asi jediným českým vědcem, který se kdy vlivem ohně na povrch pískovcových skal po odborné stránce zabýval, je Radek Mikuláš z Geologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Jak nám prozradil, pískovcové skály mají na svém povrchu sice pevnou, ale často nepříliš silnou krustu. Z čeho ta „skořápka“ je a jak vzniká? Co se s ní stane, když ji zasáhne žár lesního požáru? Jak hluboko žár pronikne? A jak dopadly ohněm zasažené skály Českého Švýcarska?
Uhlotvorné pralesy našich prvohor, 1. část
Kdysi bylo všechno uhlí zelené. Mělo podobu vlhkých bažinatých pralesů, které hojně rostly i na našem území. Je to ale opravdu hodně dávno. Pralesy a také jezera mladších prvohor jsou tématem nové výpravné publikace z nakladatelství Academia, kterou budeme listovat nejen v příštích minutách, ale také v jednom či dvou následujících vydáních našeho pořadu. Více než o knihu samotnou nám pochopitelně půjde o ty pralesy, o kterých toho víme čím dál víc. I když je pochopitelně na vlastní oči nikdy nespatříme.
Na návštěvu našich dávných uhlotvorných pralesů se vydáme spolu s paleontologem Stanislavem Opluštilem z Ústavu geologie a paleontologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Budeme si povídat o pozůstatcích života, který bujel v období permokarbonu, tedy v mladších prvohorách nebo chcete-li – mladším paleozoiku. Zmíněné období zahrnuje dva geologické útvary. Starší karbon začíná před 359 miliony lety; hranice mezi karbonem a permem leží 299 milionů let před současností a konec permu spadá přibližně do doby před 251 miliony lety. Čím je toto období tak významné, že si zasloužilo vlastní knihu? Do jaké míry se přesličky, plavuně a kapradiny prvohorních lesů podobaly těm současným? Jak se nám daří rekonstruovat jejich vzhled?
Související
-
Spáleniště v národním parku České Švýcarsko zkoumají vědci z ústecké univerzity
Vědci z Fakulty životního prostředí ústecké univerzity zkoumají spáleniště v národním parku České Švýcarsko. Prověřují obsah minerálních a organických látek v popelu.
-
Spáleniště v národním parku České Švýcarsko nabízí vědcům unikátní prostor pro výzkum
Kromě hasičů a strážců jsou v uzavřené části národního parku České Švýcarsko také vědci. Velké požářiště jim totiž nabízí unikátní příležitost k výzkumu.
-
V teplické Botanické zahradě se povedlo vypěstovat vymřelou prvohorní plavuň rodu Lepidodendron
Botanická zahrada Teplice se zařadila mezi unikátní zahrady na světě. Zahradníkům se povedlo náročnou kultivací vypěstovat vymřelou prvohorní plavuň rodu Lepidodendron.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.