Ochutnávání vína v restauraci

20. prosinec 2012

Není to poprvé, co se nám ozval muž, kterému ve společnosti něco vytkla manželka. Tentokrát je to pan Ivan z Nového Boru: „Byli jsme se ženou v restauraci, kam jsem ji pozval, a ona mi vyčetla, že jsem ochutnal víno, přesněji řečeno, že jsem ho číšníkovi schválil. Prý to měla být ona, protože je žena. Já s tím nesouhlasím, něco mi říká, že jsem to měl být já.“

Milan Knotek, znalec etikety: „Zajímavé je, že nám píší muži, se kterými ženy nejsou ve společnosti spokojené, a nikdy to není naopak. Asi jsou ženy naprosto dokonalé a nelze jim nic vytknout V tomto případě má ale pravdu pan Ivan – víno totiž vždy vybírá a ochutnává hostitel. On hostitelem asi byl, když píše, že manželku do restaurace pozval.“

Alena Perková, moderátorka: „Vrchní přijde ke stolu a dá někomu víno ochutnat. Jak pozná, kdo by to měl být? Nebo je to náhoda?“

Milan Knotek, znalec etikety: „Není to náhoda. Vrchní dává ochutnávat jednoduše tomu, kdo víno vybral. Jelikož to jsou většinou muži, kteří zvou ženy večer do restaurací, tak je ochutnávka vyhrazena zpravidla jim. Muž ale víno vybírá na základě doporučení ženy, neměl by zvolit víno, které dámě nechutná. Já se vždycky dámy ptám, jestli jí chutná suché nebo sladší, případně i na odrůdu.“

Alena Perková, moderátorka: „Můžeme víno, které nám nechutná, vrátit?“

Milan Knotek, znalec etikety: „Abychom se ve společnosti neznemožnili, tak můžeme víno vrátit jen tehdy, když je zkažené. My jsme vybrali značku vína, odrůdu, kvalitu vína podle přívlastků, to znamená že musíme předvídat, co nás čeká a jak asi bude chutnat. V opačném případě se stavíme do role naprostých amatérů. Když vínu nerozumíme, tak se zeptáme vrchního a necháme si poradit. A neměli bychom raději objednávat vína cizích odrůd, které nemáme vyzkoušené. Pak nám opravdu chutnat nemusí – zkuste porovnat víno z Moravy a třeba argentinské, ten chuťový rozdíl je obrovský.“

Alena Perková, moderátorka: „A jaké víno objednáváte v restauraci vy, Milane?“

Milan Knotek, znalec etikety: „Bílé a pokaždé jiné, podle toho, jaké je k dispozici – samozřejmě pokud mají žernoseckého Mopra, tak okamžitě na stůl, protože je výborné a nedostatkové. Nejlepší moravské víno mají u starého Mitáčka v Plžích kousek od Strážnice, to jsou ty sklepy, kde se natáčel druhý díl Básníků. Potom alsaský tramín, i český bývá někdy výborný. A když jsem s partou na vodě, pijeme výběr z krabic!“

autoři: mkt , Alena Perková
Spustit audio