Obyvatelé Chabařovic mají z chystané rychlodráhy do Drážďan obavy – hlavně z hluku a počtu nákladních vlaků

9. únor 2024 10:23

Hluk a nárůst počtu nákladních vlaků. To jsou hlavní obavy, které přednesli zástupcům Správy železnic obyvatelé Chabařovic na Ústecku. Na setkání k chystané rychlodráze do Drážďan se téměř stovka lidí dozvěděla i o záměru na výstavbu nového překladiště kontejnerů.

„Když už ta trať musí být, a chápu, že jestli vede kolem stávající trati, tak si myslím, že je potřeba udělat všechna opatření, která jsou vůbec možná,“ komentoval obavy z výstavby vysokorychlostní trati do saských Drážďan Milan Jansa z Chabařovic. Podle něj by měli železničáři počítat s vedením nové trati v tubusu.

I takové řešení je podle Pavla Hrušky ze Správy železnic ve hře. „Ta technická opatření, která teď nechci přejímat, určitě prověřujeme. Bude to v rámci té pracovní skupiny určit na stole, jakým způsobem zajistit minimalizaci dopadů hluku, prašnosti a podobně,“ uvedl.

Další obavy mají lidé z Chabařovic a okolí z nárůstu počtu nákladních vlaků, které budou mířit do Krušnohorského tunelu. Právě ten má totiž převzít hlavní část dopravy namísto současné trati přes Děčín.

Ještě letos by mělo být jasné o finální podobě trati do Drážďan

O výsledné trase rychlodráhy mezi Prahou, Ústím nad Labem a Drážďany by mohli krajští zastupitelé rozhodnout v rámci změny zásad územního rozvoje v polovině roku.

„Do červnového krajského zastupitelstva by měl jít výsledný návrh na aktualizaci zásad územního rozvoje. Bude na krajském zastupitelstvu, jestli ten návrh přijme, nebo ne,“ potvrdil krajský radní Tomáš Rieger z ODS.

Vedle nové trati má u Chabařovic vyrůst i překladiště kontejnerů, které se tam má přesunout z Krásného Března v Ústí nad Labem. To někteří diskutující odmítli, a to hlavně kvůli zvýšení intenzity dopravy.

Překladiště plánuje postavit společnost Metrans. Člen představenstva Martin Hořínek se snažil obavy lidí mírnit: „Nebráníme se diskuzi o nějakém protihlukovém opatření, proto jsem pozval paní starostku i zastupitele k nám, aby se na ten hluk podívali.“

Podle plánů společnosti by měly do areálu někdejší Prefy jezdit hlavně kamiony pro kontejnery se zbožím.

autor: Jan Bachorík
Spustit audio

Související