Objevy a události týdne č. 35
Neznámý oceánský proud, novopacký prales, mamutík z jeskyně Balcarka, pravěké pivo, červený obr s chvostem.
Australští badatelé oznámili objev dosud neznámého hlubinného oceánského proudu, který prochází 800 až 1000 metrů hluboko kolem australského ostrova Tasmánie a Jižním ledovým oceánem směřuje do Atlantiku. Vliv oceánského proudění na vývoj klimatu na naší planetě je nezpochybnitelný, ale zároveň ne zcela prozkoumaný. Nový objev by tak mohl znalosti vědců zase o stupínek prohloubit.
Při kopání základů pro supermarket v Nové Pace na Jičínsku narazili dělníci na kmeny zkamenělých prvohorních stromů. Mezi 250 milionů let starými pozůstatky pravěkého pralesa zřejmě nebude žádný rekordman co se týče délky. Podle odborníků se však jedná o jeden z největších nálezů zkamenělých dřev na našem území v plošném rozsahu. Pokud se je podaří vyzvednout, rozhojní kmeny sbírky novopackého muzea.
Vstupní část jeskyně Balcarka v Moravském krasu se bude rozšiřovat, aby byla lépe průchodná pro návštěvníky. Jako první se na místo dostavili archeologové z Moravského zemského muzea. V jeskynních sedimentech zatím objevili odštěpky kamenných nástrojů, kosti mamutů, sobů, koní, jeskynních medvědů i dalších zvířat. Největším nalezeným unikátem je více než 10 tisíc let starý mamutí mléčný zub.
Dva irští archeologové se pokusili uvařit pravěké pivo. Vodu v dřevěné kádi zahřáli na teplotu 60 až 70 stupňů pomocí rozžhavených kamenů a pak do ní přidali namletý ječmen. Zhruba po 45 minutách přelili vzniklý produkt do nádob a nechali ho tři dny kvasit. Tři sta litrů vody se tímto způsobem změnilo na 110 litrů nápoje, který prý připomínal tradiční světlé anglické pivo. Byl ale sladší - neobsahoval totiž chmel.
Jedna z nejznámějších hvězd, červený obr Mira v souhvězdí Velryby, za sebou táhne obří chvost, dlouhý 13 světelných roků. To je přibližně dvacettisíckrát více, než činí průměrná vzdálenost Pluta od Slunce. Ohon u této rychle se pohybující staré hvězdy objevila sonda GALEX, která zkoumá oblohu v oboru ultrafialového záření. Podle astronomů je chvost Miry tvořen jejím poztráceným povrchovým materiálem.
Pramen: ČTK
Vysíláno v Planetáriu 35/2007, 25. - 31. srpna 2007.
Pravidelná rubrika Objevy a události týdne se vysílá na začátku každého Planetária.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.