Objevy a události týdne č. 10

9. březen 2008

Invaze krajt v USA, pranetopýr z Wyomingu, obřadní místo v Andách, neznámé perské město, konec Země za 7,6 miliardy let.

Národní park Everglades na Floridě je doslova zamořen krajtami tmavými. Šestimetroví asijští hadi se do přírody dostali vinou nezodpovědných chovatelů; kvůli své žravosti představují vážnou hrozbu pro místní ekosystém. Vědci zjistili, že krajty se šíří severním směrem i za hranice parku. Klimatické změny prý mohou způsobit, že za nějakých sto let bude setkání s krajtou běžné třeba i pro obyvatele New Yorku.

V americkém Wyomingu byla objevena fosilie prehistorického netopýra, stará 52 milionů let. Onychonycteris finneyi byl již okřídlený, stavba jeho vnitřního ucha však prý nasvědčuje tomu, že se ještě nedovedl orientovat za pomoci echolokace. Podle odborníků je tedy pravděpodobné, že netopýři byli původně denními živočichy a až později z nějakého důvodu přesunuli svou aktivitu do nočních hodin.

Němečtí a peruánští archeologové objevili na lokalitě Sechín Bajo na svazích peruánských And 5500 let staré obřadní místo. Okrouhlé prostranství o průměru 14 metrů zdobí dvoumetrové vlysy s reliéfy postav s rozpaženýma rukama, svírajících obřadní nože a lidské hlavy. Místo dávných rituálů bylo nepochybně užíváno dlouho a několikrát přestavěno. Pod zemí se totiž nacházejí nejméně čtyři jeho starší úrovně.

Na jihu Íránu v provincii Fárs odkryli íránští a australští badatelé trosky dosud neznámého města z období dynastie Achaimenovců, která vládla perské říši od 6. do 4. století před Kristem. V areálu stojí mimo jiné ohromná budova o rozloze asi 1500 čtverečních metrů a čtrnáctimetrové výšce. Nalezené sloupy se velmi podobají těm, které stojí ve slavném paláci Sta sloupů v Persepoli, srdci starověké Persie.

Konec Země nastane za 7 miliard a 600 milionů let, kdy ji pohltí rozpínající se Slunce, tvrdí astronomové z britské University of Sussex. Už za pouhou miliardu let však bude naše Země horkým a vyprahlým světem bez života. Podle vědců bychom ji však možná mohli zachránit, a to za pomoci gravitačního působení těsně prolétajících velkých asteroidů, které by postupně odsunuly zemskou dráhu dál od Slunce.

Pramen: ČTK
Vysíláno v Planetáriu 10/2008, 8. - 14. března 2008.

Pravidelná rubrika Objevy a události týdne se vysílá na začátku každého Planetária.

autor: frv
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...