Objevy a události týdne č. 08

24. únor 2008

Největší mořská rezervace světa, neznámý nepálský pták, troubící dinosaurus z Mexika, nález hrobu na Valech, britské plány kosmické.

Tichomořský ostrovní stát Kiribati vyhlásil v polovině února část svého území, souostroví Phoenix Islands kousek pod rovníkem, největší mořskou rezervací na světě. V oblasti o velikosti Kalifornie leží osm takřka neobydlených korálových atolů, útesy i podmořské hory s unikátní populací ryb a ptáků. Vláda ostrovní republiky zároveň doufá ve zvýšený příliv turistů, kteří zatouží unikátní ekosystém spatřit.

V Nepálu byl objeven dosud neznámý pták - není to samostatný druh, ale jen nepálský poddruh pěnicovité prinie dlouhoocasé; přesto mu nepálští ornitologové věnují nebývalou pozornost. Od roku 1991 totiž nebyl v Nepálu objeven žádný nový ptačí druh ani poddruh a navíc se nepálská prinie okamžitě zařadila na seznam nejohroženějších nepálských ptáků. Může za to její mizející životní prostor.

V lomu u mexického Saltilla byly objeveny pozůstatky býložravého dinosaura, který před 72 miliony let obýval pobřeží zdejšího teplého oceánu, porostlé bujnou vegetací. Velafrons coahuilensis měl na hlavě zvláštní dutý kostěný hřeben, do něhož ústily trubicovité kanály z nosních otvorů dinosaura. Odborníci předpokládají, že díky tomuto zařízení mohl velafrons vydávat troubivé zvuky a vábit jimi partnerky.

Na slovanském hradišti Valy v Mikulčicích na Hodonínsku, kde kdysi leželo jedno z významných center Velké Moravy, se přestavuje pavilon, ukrývající základy tzv. 2. kostela. Při té příležitosti tu proběhl revizní výzkum v jehož průběhu objevili archeologové dva hroby. Zaujal je zvláště hrob malého dítěte, ve kterém našli dva zlaté gombíky, svědčící o vysokém společenském postavení pohřbeného dítěte.

Britský vesmírný program by se měl podle nově zveřejněné vládní strategie v příštích letech zaměřit na vývoj družic, monitorujících jevy, související se změnami klimatu - například stav ledové pokrývky, ubývání deštných pralesů a meteorologické jevy. Britové se také chtějí účastnit výzkumu vesmíru pomocí robotů. U Harwellu poblíž Oxfordu se dokonce chystají vybudovat nové mezinárodní vesmírné středisko.

Pramen: ČTK
Vysíláno v Planetáriu 08/2008, 23. - 29. února 2008.

Pravidelná rubrika Objevy a události týdne se vysílá na začátku každého Planetária.

autor: frv
Spustit audio