Objevte roubený klenot – přes 400 let starou hospodu v Trávníčku v Podještědí
Malebné Podještědí, kraj Karoliny Světlé, to není jenom Český Dub a malá obec Světlá. Jsou to třeba i Hradčany, které nemají jenom v Praze, nebo Trávníček, kde zase najdete prastarý klenot mezi roubenými chalupami této oblasti.
Prastará roubenka, která pamatuje více jak 400 let, je sice momentálně spíše v demoličním stavu, ale zato je v dobrých rukách. Do své správy ji totiž dostal spolek Dubáci, jehož členové se už čtvrtým rokem zasazují o oživování společenského života v malých obcích Podještědí, například v Sobákově.
Zachraňují také památky - prvním příkladem může být kostel v Letařovicích, i když teď je nejvíc zaměstnává právě roubený dům v Trávníčku. Před první světovou válkou tam býval hostinec Antonína Berana, se kterým jsou spojeny i budoucí vyhlídky.
„Chtěli bychom tam zřídit muzeum podještědské lidové kultury a navázat na tradici setkávání lidí, naše muzeum by mělo být živé,“ popisuje budoucí záměry s roubenkou Petr Pivoňka, místopředseda spolu Dubáci.
„Zároveň bychom chtěli, aby se tam dalo točit pivo, jak to bylo za dob Antonína Berana,“ doplňuje.
Trávníček i jeho okolí - třeba zmíněné Hradčany nebo Letařovice, rozhodně stojí za to, abyste je navštívili. Poslechněte si příspěvek a nechte se do těchto míst pozvat samotným hostinským, který v Trávníčku před sto lety čepoval pivo žíznivým pocestným.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.