NP České Švýcarsko pořádá pro zájemce seminář lesních řemesel

6. září 2012

Jak se kdysi v milířích pálilo dřevěné uhlí a nebo jak lovci pekli mamuta i další ulovenou zvěř. Tohle i jiné zajímavosti nabízí Týden lesních řemesel pořádaný Národním Parkem České Švýcarsko.

Už několikátý den se z louky v sousedství Dolského mlýna nedaleko Jetřichovic na Děčínsku line do okolí kouř. Naštěstí tam nic nehoří a proto hasiči mohou zůstávat klidní. A návštěvníci Českého Švýcarska naopak zase hodně zvědaví. Kouří se tam totiž z milíře.

Jde o jednu z ukázek, kterými v tomto týdnu správa národního parku umožňuje turistům nahlédnout do někdejších lesních, většinou už zapomenutých řemesel. Návštěvníci se také prostřednictvím tamních výstav a přednášek mohou dozvědět další zajímavosti o historii Dolského mlýna i celého Českého Švýcarska.

Jiří Kadera ukazuje dřevěné uhlí

O to, jak se kdysi vyrábělo dřevěné uhlí, se zajímal redaktor Českého rozhlasu Sever Josef Suk. Zeptal se na to přímo uhlíře, který se o milíř stará, Jiřího Kadery. Poslouchejte...

autor: Josef Suk
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.