Nové odrůdy jablek: Jak si vybrat?

27. srpen 2013

Jaké znáte odrůdy jablek? U nás jich existuje přes dvě stě a šlechtitelé dodávají stále nové. Často mají ženská jména - od Anety přes Florinu, Julii a třeba Krasavu až po Zitu nebo Zlatavu. Není to ale pravidlo, setkat se můžete i s jinými jmény.

„Nové odrůdy mají výbornou resistenci vůči strupovitosti a proti padlí. Tyto nemoci jablek nám totiž neustále ztrpčují život - neustále se objevují nové a nové klony těchto plísní... Myslím si, že nová nabídka bude úžasná – sám jsem viděl jednu, jmenuje se Karneval, a jde o nádherné, pestře zbarvené jablíčko...“ říká Libor Kunte, ředitel Střední zahradnické a zemědělské školy v Děčíně-Libverdě.

Dodává ale, že resistence je jedna věc a chuť věc druhá. Obojí souvisí s odrůdou, chuť ale navíc souvisí se způsobem pěstování. Právě ten totiž dodává výslednou chuť. Pokud si tedy koupíte takzvaná „eurojablka“, pěstovaná intenzivním ovocnářským způsobem, nemělo by vás překvapit, že nerozeznáte odrůdu od odrůdy.

Majitelé jabloní by si také měli dobře rozložit typy odrůd stromů – jabloně mohou být letní, podzimní, časně zimní a pozdně zimní. Podle toho, o jakou odrůdu se jedná se také sklízejí a případně i uskladňují. Tak na to myslete, až budete na některém ze zahrádkářských trhů a veletrhů nakupovat stromky pro novou výsadbu.!

Zahrada Čech v Litoměřicích začíná 13.září, potrvá do 21. a zemědělsko-zahradní výstava v Děčíně-Libverdě proběhne ve dnech 20. až 22.září.

Spustit audio