Neobvyklé počasí bude brzy novou normou, říká meteorolog
Extrémní horka, sucha, neobvykle rychle se měnící teploty – všechny tyto jevy se označují jako extrémní počasí. Podle meteorologa Martina Nováka bychom jim ale neměli už nadále takto říkat, jelikož se v krátké budoucnosti stanou novým standardem.
Měnící se klima se odráží mimo jiné i na změnách počasí v naší oblasti. Určitě si všichni stačili všimnout, že se během posledních pár let počasí v České republice (a nejen v ní) velmi změnilo. Dlouhá horká léta bez delších dešťových přeháněk střídá upršený a neobvyklé chladný podzim. Bohužel to má i nepříjemné dopady na přírodu a zemědělství.
„Stačí se podívat na přírodu – spousta stromů třeba vyhlásila podzim dokonce ještě dřív, než se ochladilo. A to proto, že už byly prostě unavené,“ poukazuje meteorolog Martin Novák z meteorologického ústavu na Kočkově v Ústí nad Labem.
„Klimatologové už před několika lety upozorňovali na to, že s probíhající klimatickou změnou nám nebude tepleji, ale že počasí bude mít větší sklony k častějším výkyvům a extrémům, a to všemi směry,” pokračuje meteorolog.
Znamená to, že už není nic zvláštního na enormních teplotní skocích mezi obdobími veder a chladu. Mezi další jevy, na které si budeme muset nejspíš zvyknout, jsou silné bouřky či malá tornáda.
„Extrém by měla být situace velmi nezvyklá, vyskytující se málokdy. A jestliže se pohybujeme od extrému k extrému, je to pořád extrém?“ ptá se meteorolog.
Navrhuje proto, že bychom tomuto novému standardu měli vymyslet jiné označení. Budeme si totiž na něj muset zvyknout.
Poslechněte si celý rozhovor z přiloženého audiozáznamu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.