Mrkvové mýdlo? Ano, v mýdlárně na Malé Skále najdete i to!

2. září 2014

Šárka Bredlerová vyměnila život ve městě za život na vesnici. Na tom by nebylo nic až tak zajímavého, kdyby její adresou nebyla kulturní památka na Malé Skále na Jablonecku…

Se svým mužem opravila Vacardův vodní mlýn s pilou, o kterém se první zmínky podařilo najít už z počátku 18. století. Další zajímavostí je, že tam s mužem vychovává pět dětí.

A na konec, jak sama říká, nudnou práci účetní vyměnila za velmi voňavé řemeslo. Stala se mýdlařkou.

„Sloučíte oleje s hydroxidem sodným, pak přidáte účinné látky a pak se to v teploučku zhruba den zmýdelňuje. Pak to nakrájíte a musíte to sušit a ten proces trvá tři až čtyři týdny. To znamená, že když vidím, že mi dochází mýdlo, tak už musím mít navařeno, jinak mám prodlevu…“ popisuje svoji práci Šárka Bredlerová.

Její mýdla nejen že voní, ale i krásně vypadají – jsou barvená třeba kakaem nebo červenou paprikou, najít tu můžete i mýdla s kávou, citrónem nebo s mrkví!

Pokud pojedete na Malou Skálu nebo budete poblíž, můžete i vy nakouknout do historie a přitom se podívat, jak se vyrábí mýdlo!

autor: Eva Malá
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.