Milan Knotek - letní prohřešky proti etiketě

17. červenec 2013

Jaké jsou největší prohřešky mužů v letním oblékání? A jak jsou na tom v létě s etiketou ženy? To se dozvíte od odborníka na etiketu Milana Knotka.

Poslechněte si celý rozhovor z přiloženého audiozáznamu... Pohodu u poslechu Vám přeje Český rozhlas Sever!

Níže naleznete také přepis celého rozhovoru:

Alena Perková, moderátorka: Společnost vám dělá Dopolední Expres Českého rozhlasu Sever a samozřejmě v tuto chvíli tady vždycky máme hosta, tak ho máme i dneska a dneska je jím odborník na etiketu Milan Knotek. Milane, já vám přeji hezký den.

Milan Knotek, odborník na etiketu: : Já vám také přeji hezký den.

Alena Perková, moderátorka: My se tady vídáme každý den vždycky chvilku povídáme, dneska to je docela na dlouho, tak jsme z toho udělali celého Hosta. My si budeme povídat o letní módě a právě ze strany a z pohledu té etikety, tudíž tedy o letních módních prohřeškách. Já tedy, začneme muži a musím všem říci, mužům u rádia, že já jsme to nesestavovala, takže já nejsem nepřítel mužů a nevybrala jsem na první příčku ty muže, ale vy jste začal tím, že začneme probírat ty prohřešky mužů, tak proč zrovna mužů?

Milan Knotek, odborník na etiketu: Máte, Aleno, padesát na padesát tu pravděpodobnost, respektive tu volbu. Buď začnete ženami nebo začneme ....

Alena Perková, moderátorka: Takže, nejsou na tom muži nějak významně hůř než my?

Milan Knotek, odborník na etiketu: Ne, ne, ne, vůbec ne. Vůbec ne, je to náhoda.

Alena Perková, moderátorka: Tak to je dobře. Tak pojďme začít takovou jakoby hitparádou letošních prohřešků.

Milan Knotek, odborník na etiketu: V hitparádě letošních prohřešků mužů se na prvním místě zase objevily naše slavné ponožky v sandálech. Je to taková naše, řekněme, východoevropská výsada, ten Východoevropan se podle toho na návštěvy v západním světě často pozná, už jsme si několikrát řekli v naší etiketě, že ponožky nejsou svrchním oblečením, je to spodní prádlo a nemá být vidět.

Alena Perková, moderátorka: Aha, ale zastánci ponožek argumentují těmi zdravotními důvody, že si potřebují citlivé nohy chránit, také je to ochrana proti plísním třeba, tak co vy na to?

Milan Knotek, odborník na etiketu: Já těm argumentům rozumím, v tom případě by si měli vzít do města nebo do společnosti třeba plátěné lehké boty nebo jiné boty, které více dýchají než ty ponožky v sandálech.

Alena Perková, moderátorka: Prostě jste nesmlouvavý. Tak, já vám ještě takovou jednu otázku, jestli jsou horší ponožky v sandálech nebo holé nohy v sandálech, ale ty nohy hodně neupravené?

Milan Knotek, odborník na etiketu: To vás, Aleno, napadá správně a my se tím dostáváme vlastně k dalšímu velkému prohřešku. Pokud máme holé nohy v sandálech, nebo jsme bosí na koupališti, tak nohy musí být samozřejmě upravené. Pořád vidíme takové ty nevzhledné tvrdé paty, které dlouho neviděli pedikúru nebo neostříhané nehty, to je poměrně časté a když už jsme u těch bot, společná letní a podzimní chyb našich českých mužů jsou sportovní boty doslova ke všem příležitostem. Častá je kombinace džínů a právě sportovních bot nebo kraťasů a sportovních bot. Ve vyspělých zemích se sportovní boty nosí výhradně ke sportovním aktivitám.

Alena Perková, moderátorka: Když naváži na ty boty, tak teď jsme se obouvali do mužů, a to je ještě nekončíme, protože další prohřešky má ještě pan Milan Knotek vybrané a do nich se pustíme po písničce.

písnička

Alena Perková, moderátorka: Společnost vám dělá Dopolední Expres Českého rozhlasu Sever a naše povídání s hostem a naším hostem je náš odborník na etiketu Milan Knotek my si povídáme na téma, dalo by se to nazvat letní módní prohřešky, začali jsme u mužů, ale prý je to úplná náhoda, není to záměr. Tak, sandály v ponožkách máme za sebou, jaké jsou ty další letní prohřešky mužů?

Milan Knotek, odborník na etiketu: Je jich samozřejmě více. Třeba na koupališti mají někteří pánové takové ty krátké přiléhavé plavky na tělo a vůbec jim to nesluší, protože mají prostě kila navíc. Takové plavky může nosit jenom člověk, který má úplně dokonalou postavu.

Alena Perková, moderátorka: Třeba Phelps?

Milan Knotek, odborník na etiketu: Třeba Phelps, ano, přesně tak. Když máme bříško a nebo břicho, tak je lepší zvolit takové ty volnější plavkotrenky a dalším fópa jsou kraťasy v městě, bohužel.

Alena Perková, moderátorka: Tak, to je tedy ale hodně, hodně častý prohřešek, protože to asi málokoho napadne, že kraťasy do města nepatří. Proč vlastně?

Milan Knotek, odborník na etiketu: Podle společenské etikety do města opravdu nepatří. Přiznám se osobně, že jsem v tomhle docela tolerantní, ale nepatří. Patří do kempu, na pláž, používáme je při sportovních aktivitách, patří třeba na zahradu a tak dále, ale správná gentleman by si měl do města vzít místo toho vzdušné letní plátěné kalhoty v kombinaci s letní košilí, s vyhrnutými rukávy, která je vytažená a další prohřešek mužů velmi krátké šortky, které mají délku jako trenky. To si mohou dovolit děti, ale dospělí už ne, to se nosilo v 70. letech u nás a v NDR. Já myslím, že, Aleno, t oba pamatujeme.

Alena Perková, moderátorka: Co když mají takové opravdu hezké nohy?

Milan Knotek, odborník na etiketu: Tak se to ženám líbí, takové ty chlupaté nohy jako v 70. letech....

Alena Perková, moderátorka: Ne, to se nelíbí.

Milan Knotek, odborník na etiketu: Ne, ne, tak to jako měli ti fotbalisté v přiléhavých trenkách, moje žena se vždycky na to kouká jako na retro.

Alena Perková, moderátorka: Já musím ale potvrdit svoje zkušenosti z Jižní Ameriky, že tam opravdu, i když je hodně horko, tak oni nosí opravdu dlouhé kalhoty a ty krátké si vezmou jenom když o víkendu někam jdou do přírody a nebo k moři, takže tam se to ještě dodržuje. Co takové ty ledvinky, takové ty taštičky jakoby?

Milan Knotek, odborník na etiketu: Ano, ledvinka je můj osobní hit, mně se to nikdy nelíbilo už když to začalo. Ledvinka kolem pasu je samo o sobě něco tak ošklivého a když si jí vezme ten břichatý muž, což je bohužel každý druhý nebo třetí, třeba v kombinaci s bermudami a přijede někam na západ na riviéru, do Itálie, do Francie, tak místní okamžitě poznají, ze které části světa jsme přijeli. A ještě jeden prohřešek mužů, véčka s takovým tím výstřihem, že jsou vidět chloupky na hrudi, zženštělá móda pro velmi mladé chlapce, kteří jsou fascinováni módními trendy a když tohle vidíme ve městě na zralém muži, je to hrůza. Na diskotéce je to ještě relativně tolerovatelné.

Alena Perková, moderátorka: Vy jste na to narazil, protože ti mladí muži nebo chlapci tam vlastně jakoby nemají moc, coby z toho trička vyčuhovalo a opravdu je to takový velký prohřešek? Někdy jsem si všimla, že mají i košili a asi jsem si říkala, že z důvodů, aby jako vypadali sexy, tak jí mají rozepnutou a ten porost je tam viditelný.

Milan Knotek, odborník na etiketu: Ano, ano, u těch teenagerů je to zase relativně trošku tolerovatelné, protože ti mladí velmi nebo častěji podléhají těm moderním trendům, které vidíme v televizi a samozřejmě se chtějí těm holkám líbit, takže já jim to odpouštím.

Alena Perková, moderátorka: Takže, abychom se neobouvali jenom do mužů, tak za chviličku se dostaneme také k tomu, jak hřeší v módě v létě ženy, zase po písničce. Do trávy bychom se měli oblékat jinak, než do společnosti a i vlastně o tom si dneska povídáme s naším odborníkem na etiketu Milanem Knotkem. No a teď se dostáváme tedy k ženám. Takže, já jsem si myslela naivně, že možná ženy jsou na tom trošku hůř než nebo tedy trošku líp než muži, že prostě mají od přírody lepší vkus než muži a vy říkáte, že to tak není?

Milan Knotek, odborník na etiketu: Může panovat přesvědčení, že ženy mají od přírody lepší vkus než muži, že těch prohřešků budou mít méně, ale ono to tak není úplně pravda. Ženy mají svoje slabší dny a když někdy vidím, jak jsou oblečené, tak skutečně jenom kroutím hlavou. Dlouholetý letní prohřešek žen jsou ramínka čouhající z šatů nebo tílek, samozřejmě e společnosti, na zahradě to tolerujeme. Často také vidím černou nebo barevnou podprsenku pod bílou halenkou nebo topem, přitom tam v tomhle případě musí být tělová podprsenka. Pak také tílka s tenkými ramínky, které do společnosti nepatří a v mnoha firmách nepatří ani do práce, oni na to mají kodexy a další problém odhalené paže, to si může dovolit mladá žena nebo žena, která si pevnost partií udržuje cvičením. Ty povislé tricepsy ale hezké nejsou, takže pozor, ale platí to ve městě ne zase na zahradě s přáteli.

Alena Perková, moderátorka: Víte, co mě napadlo, že vy chodíte s manželkou nakupovat podprsenky?

Milan Knotek, odborník na etiketu: Ne, nechodím.

Alena Perková, moderátorka: Jak se etiketa dívá na odhalené ženské břicho, protože také známe některé ty modely, že tam to končí nad a začíná pod?

Milan Knotek, odborník na etiketu: Ano, ano. Ne moc dobře. Na pláži nebo při grilování na zahradě s nejbližšími přáteli, jak už jsem řekl, bych to toleroval, ale jinak ne, společenská etiketa to netoleruje. Břicho má být zakryté, stejně jako mají být zakrytá záda. Když už jsme u těch zad, některé ženy se pořád nezbavily dojmů, že když jim budou vzadu z džín vystupovat spodní kalhotky, taková ta, říkáme tomu tanga, že budou něčím výjimečné. Opak je pravdou, je to rys buranství, i když některým mužům se to samozřejmě bude líbit. Je ale také pravdou, že bokovky odhalující břicho nebo čouhající tanga už pomalu, ale jistě mizí, prostě to už není moderní. Naopak mám pocit, že ženy znovu objevují letní šaty, které jsou pohodlné a samozřejmě elegantní.

Alena Perková, moderátorka: A teď jste na to narazil na ty módní trendy, protože já mám pocit, že hodně, hodně se inspirujeme tím, co jsme viděli na některých hvězdách a tam často vidíme, že ta podprsenka má kontrastní barvu a schválně vyčuhuje z výstřihu nebo nahoře nebo dole. Asi bychom neměli moc na to dát?

Milan Knotek, odborník na etiketu: Hvězdy jsou jedna věc, módní návrháři jsou věcí druhou, ale věcí třetí je to, že hvězdy ani módní návrháři tu etiketu neohýbají, ta společenská etiketa, ta pravidla zůstávají stejná, oni jsou extravagantní.

Alena Perková, moderátorka: A také je důležité, že my nejsme ta Madona, takže se musíme zařídit jinak.

Milan Knotek, odborník na etiketu: Přesně tak.

Alena Perková, moderátorka: Často vidím, také mladé ženy, jak jedou na koupaliště nebo naopak domu z koupaliště a nastupují přímo v plavkách do autobusu nebo do trolejbusů. To asi také není úplně správné?

Milan Knotek, odborník na etiketu: Je to pravda, není to správné, ale ani u mužů, kteří jedou městskou dopravou domů nahoře bez z toho koupaliště. Některé ženy si myslí, že když si oblečou přes dolní plavky letní sukni nebo si kolem pasu uváží ručník, tak jim ten odhalený vrchní díl plavek odpustíme, ale to ani náhodou.

Alena Perková, moderátorka: A ten odhalený mužský hrudník? Teď jste mi připomněl, já jsem s napětím sledovala, jak se vyvíjí ta kauza s Ivetou Bartošovou, protože to je telenovela nejlepší všech dob a tam vlastně ten Rychtář se vydal do Itálie, kde jí hledal bez trička a sami Italové prý byli velmi vyděšení, protože právě do ulice to nepatří, takže asi máte pravdu.

Milan Knotek, odborník na etiketu: Přesně tak. Je to o tom, co jsme si řekli před chvílí.

Alena Perková, moderátorka: Tak, za chvilku ještě jednou na téma ženské oblékání v létě, zase po písničce.

písnička

Alena Perková, moderátorka: Pokračuje Dopolední Expres na Českém rozhlasu Sever, hezkou středu s námi a my tady teď máme hosta, odborníka na etiketu Milana Knotka, dostali jsme se k létu, k letní módě a k tomu, jaké nejčastěji děláme takové ty prohřešky. Jak třeba se na naše ženy dívají turisté ze zahraničí? Teď právě mám na mysli jejich oblékání, styl, ne to, jak jsou krásné.

Milan Knotek, odborník na etiketu: Vyspělý západní svět, se kterým se tak často srovnáváme, proto to říkám, je většinou puritánštější, prudernější. Němci, Američané, Britové nebo i Francouzi hodnotí naše ženy pozitivně v tom smyslu, že jsou velmi krásné, stejně jako třeba Rusky, prostě slovanské typy se líbí a je pravdou, že naše dívky nejsou tolik obézní jako třeba Američanky a teď to méně příjemné. Muži ze zahraničí často říkají, že naše dívky chodí oblečené, jak to mám říci kulantně, jako prostitutky, že až příliš zdůrazňují sexualitu hlubokými výstřihy, velmi krátkými sukněmi, piercing na odhaleném břichu, tetováním a podobně. Mladí u nás prostě pořád preferují tu bulvární módu celebrit, o které jsme tady už mluvili.

Alena Perková, moderátorka: Tak, a teď se na něco zeptám, protože se říká, že samozřejmě krátká sukně ta jakoby vypadá dobře, že dlouhá sukně je pro muže s fantazií. Tak, jak to vlastně je u těch žen? Jak se máme oblékat, aby se vám to líbilo? Chcete tedy ty nohy vidět nebo nechcete?

Milan Knotek, odborník na etiketu: Tady je etiketa někdy v rozporu s tím, co chtějí vidět muži, protože muži chtějí vidět i ta tanga, která jsme zapověděli, ale ta krátká sukně nebo minisukně není vůbec prohřeškem proti etiketě, v určitém kontextu, v určitých souvislostech. Nemůžeme s ní jít například na slavnostní večeři nebo je to zakázané v zaměstnání, protože některé firmy mají kodexy. Takže, není to úplně jednoznačné a vždycky musíme pamatovat na příležitost.

Alena Perková, moderátorka: Vrátím se ještě k tomu létu, mě se třeba špatně dívá na ženy, které se snaží vsoukat třeba do o číslo menšího oblečení, aby vypadaly, že jsou štíhlejší, ale efekt je opačný.

Milan Knotek, odborník na etiketu: Ano, ano. V létě to vidíme často a vůbec to není pěkné, když se žena nebo dívka narve, lidově řečeno, do malých kalhot, tak se v problematických partiích objeví všechny nedostatky, prostě ty faldíky vylezou ven a ještě jeden letní nedostatek, když do sebe dívka nasouká malé kalhoty, často je zřetelně vidět obrys jejího spodního prádla a každý vidí, co má na sobě.

Alena Perková, moderátorka: Ještě jedna otázka na závěr. Lidi, kteří se pohybují v módě, říkají, že naše ženy, ale třeba i muži, se bojí být elegantní. Myslíte si to také?

Milan Knotek, odborník na etiketu: Češi jsou rovnostářským národem a milujeme průměr. Jakmile někdo moc vyčnívá, má v naší společnosti většinou problém. Něco na tom názoru možná bude, já s ním osobně docela souhlasím, když vidíme někoho skutečně stylově bezproblémově oblečeného, tak si většinou říkáme, o co tomu člověku vlastně jde? Když vyjdeme na ulici, vidíme 80 procent nebo možná 90 procent našich lidí v průměrném šedivém, nenápaditém, takzvaně neviditelném oblečení, ale mít styl není otázka peněz, dobré oblečení je dostupné prakticky všem a sladit ho dobře dohromady opravdu nic nestojí.

Alena Perková, moderátorka: A to je vlastně i můj postřeh, ty barvy, protože já si myslím, že Češi se zbytečně oblékají do béžové, šedé, černé barvy. Já mám ráda naopak takové ty barvy jakoby živé a divoké, ale třeba syn, když byl malý, tak se za mě styděl, vždycky mi říkal, mami, ty vytrčuješ na dálku, tebe je vidět, protože ostatní jsou šedočerní a já třeba měla na sobě modrou nebo růžovou nebo něco, co prostě bylo zdaleka vidět.

Milan Knotek, odborník na etiketu: Já mám trauma z dětství v tom, že maminka, která si možná přála holčičku, ale nechce mi to přiznat, mě, jako malého chlapce do takových těch pastelových různých barev oblékala, já jsme to nenáviděl, protože to bylo na mě jako na chlapce příliš kreativní a naštěstí v tom věku, když už mě posuzovali ostatní více, tak mi nechala oblékat se podle vlastního vkusu.

Alena Perková, moderátorka: Tak jste nasadil černé tričko s lebkou?

Milan Knotek, odborník na etiketu: Ne, ne, ne, to zase ne. To bylo za socialismu, to by mi asi dali do polepšovny.

Alena Perková, moderátorka: A to můžete být rád, že jste nemusel nosit takový ten námořnický obleček.

Milan Knotek, odborník na etiketu: Ne, ne, ne, to nikdy.

Alena Perková, moderátorka: Tak, Milane, děkujeme vám za všechny rady a přejeme všem posluchačům, aby si letošní léto užili, mějte se hezky, na shledanou. příště.

Milan Knotek, odborník na etiketu: Mějte se hezky.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.