Litvínovští senioři znovu sprejovali ulice

12. květen 2016

„Stáří vpřed!,“ volá s úsměvem na tváři a sprejem v ruce paní Petra Hanáková. Spolu s partou seniorů se už podruhé vydala na legální sprejerské plochy, aby se oddala zábavě, kterou si většinou spojujeme s neukázněnými teenagery.

„Baví nás to,“ konstatuje věcně dáma oděná do pláštěnky. S rouškou a gumovými rukavicemi připomíná tahle skupinka amatérské chirurgy. Přitom jsou už skoro profesionální sprejeři. „Nevíme, co to má znamenat,“ diví se kolemjdoucí muži. „Ale jo, proč ne,“ komentují seniorské výkony, když zjistí, o co jde. „Umění nemá věkové hranice.“

„Tohle nám zbylo z podzimu, tyhle jsou nové,“ ukazuje řady barevných sprejů Alena Herzánová, která s nápadem učit seniory sprejovat přišla.

„Chtěla jsem jim nabídnout něco nového. Na podzim se to naučili, teď už vytvářejí ucelený obraz,“ dodává Herzánová a rozdává zelenou na louku a modrou na nebe.

Jarní seniorský obraz nejdřív potřebuje podklad. „Pojďte to propojit. Tou tmavší zelenou udělejte tu trávu střapatou,“ dohlíží Herzánová na postup uměleckých prací. Pak přichází na řadu hnědý kmen stromu, jezírko a další motivy. „Bude tam jaro se vším všudy,“ vysvětluje Hanáková a mezi připravenými šablonami hledá ty svoje. „Mám tam kopretinu a hlemýždě,“ říká s úsměvem. Jsou tu ale i ptáčci, kačenky, kvítky a obláčky.

Litvínovští senioři - sprejeři

Během slunečného odpoledne se šedivý a nevábně počmáraný sloup mění v jarní přírodní krajinku. Auta projíždějící kolem odměňují seniory obdivným troubením. Po několika hodinách práce je netradiční sprejerská mise dokončena. A výsledek stojí za to.

Spustit audio