Lithium z Krušných hor by se mělo zpracovávat v Česku. Budou z něj baterie pro elektromobily

3. říjen 2017

Lithium vytěžené v Krušných horách v Ústeckém kraji by se mělo zpracovávat v Česku. Těžbu rudy plánují těžaři kolem Cínovce na Teplicku. Podle memoranda podepsaného s ministerstvem průmyslu by se ale mělo v Česku lithium nejen těžit, ale rovnou by se z něj měly vyrábět i baterie.

Právě baterie například do elektromobilů jsou jedním z odvětví, kde chtějí těžaři lithium z Krušných hor uplatnit. Zpracování i další výroba tak má být umístěná v Česku, konkrétně také v Ústeckém kraji.

„Našim záměrem je, aby celý ten zpracovatelský řetězec probíhal v České republice – to znamená, aby tady nebyla jen těžba, ale chtěli bychom tu postavit i zařízení na zpracování lithia chemickou cestou,“ vysvětlil Keith Coughlan z australské společnosti European Metals Holding.

Čtěte také

Memorandum mezi australskou společností a ministerstvem průmyslu a obchodu má právě toto zajistit.

„Tato firma už vlastní průzkumné licence a má zažádáno přednostně i o předběžný souhlas s těžbou, takže je velmi pravděpodobné, že právě tato firma bude těžbu provádět,“ uvedl po podpisu memoranda ministr průmyslu Jiří Havlíček z ČSSD.

Dobíjecí Lithium-iontové baterie (LIBs)

Těžba rudy zvané zinvaldit, která lithium obsahuje, má trvat 21 let. „Jsme schopni ročně zpracováním této rudy získat 21 tisíc tun karbonátu lithia, což je finální meziprodukt, který se dále používá v navazujícím průmyslu. To znamená za 21 let je to zhruba 450 tisíc tun,“ vysvětluje Richard Pavlík ze společnosti Geomet.

Roční množství lithia by tak stačilo na výrobu baterií pro stovky tisíc elektromobilů. „Následní výrobci jsou schopni vyrobit 420 tisíc kusů elektromobilů, pokud se bavíme o těch silnějších. Těch lidových by se dalo vyrobit až 600 tisíc kusů,“ upřesňuje Richard Pavlík.

Těžba lithia kolem Cínovce na Teplicku v Krušných horách by mohla začít zhruba za 5 let. Práci by mohlo díky tomu získat několik tisíc lidí.

autor: bach
Spustit audio