Lázeňské město Mšené-lázně vás překvapí poklidnou atmosférou, zajímavou historií i možností atraktivních výletů
Obec Mšené-lázně patří do litoměřického okresu – leží v údolí Mšenského potoka, zhruba 12 kilometrů jihozápadně od Roudnice nad Labem a 14 kilometrů severně od Slaného.
V Mšeném-lázních si můžete nejen užívat pohody a klidu, ale také vyrážet na výlety do okolí – pro milovníky historie jsou v dosahu od 5 do zhruba 15 minut autem hora Říp, památný dub Oldřicha a Boženy v Peruci, vodní hrad v Budyni nad Ohří, zřícenina hradu Hazmburk i další turisticky zajímavé cíle.
Vlastní romantickou zříceninu mají ale i přímo v obci – jedná se o zbytky nedostavěného kostela sv. Jana Nepomuckého.
Lázně ve Mšeném jsou zaměřené na léčbu pohybového ústrojí a oblíbila si je převážně česká klientela.
„Lázně v Mšeném píší svou historii od roku 1796. Pojí se k tomu taková legenda, že správce místních statků pro rodinu Kinských trpěl žaludečními obtížemi a mšenští myslivci mu dali napít zdejší vody – a ono se mu ulevilo. On pak prý nedal pokoj do té doby, dokud mu Kinští nepůjčili peníze na to, aby v Mšeném mohl založit lázně. Dnes léčíme vodou vně, ale naším přírodním léčivým zdrojem je slatina, kterou těžíme nedaleko a sami si ji zpracováváme,“ přibližuje zástupkyně ředitele lázní Dominika Ochová.
Lázně ve Mšeném jsou zaměřené na léčbu pohybového ústrojí a oblíbila si je převážně česká klientela. Lázeňský komplex vznikal od roku 1796, poslední budovy byly postavené v 90. letech 20. století. V lázních je k vidění několik stavebních stylů, převažuje ale styl secesní, ve kterém je postavena i nejvzácnější budova lázeňské dvorany. Ta v současnosti slouží jako restaurace.
„Je to vlastně jediná stojící budova stojící budova v Čechách, kterou projektoval architekt Jan Letzel, který je známý spíš v zahraničí – především v Japonsku jako tvůrce tzv. Atomového dómu v Hirošimě,“ dodává Ochová.
V obci Mšené-lázně se nespoléhají jen na historii, ale budují i dnes
„Máme tady přes 100 let starou základní školu, kterou se povedlo nedávno kompletně zrekonstruovat. Dále je tu i architektonicky pěkná budova mateřské školy, která soutěžila v krajské architektonické soutěži,“ shrnuje starosta obce Rostislav Lariš, zvolený za sdružení Obec v pohybu.
- srpna tu pak otevřeli i novou školní družinu.
Cyklisté mohou využít cyklostezku Mšené-lázně – Budyně nad Ohří. Ti, co mají raději dobré jídlo a pití, se mohou zúčastnit hned dvou soutěží se zábavou – takzvaných Gulášfestů. Pořádají je místní hasiči – v Brníkově 31. srpna a 28. září v Podbradci.
Burčák z hroznů uzrálých na blízkých vinicích můžete ochutnat 13. září na Burčákobraní.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.