Křídlatka japonská pomáhá při menopauze i problémech s prostatou
Křídlatce japonské se líbí ve vlhku, kolem potoků a řek, dorůstá do výšky až dva metry a tvoří bujné, neprostupné porosty. Lidé ji často vnímají jen jako obtížný plevel – tahle rostlina ale umí i léčit.
Výhonky křídlatky japonské jsou jemně nakyslé, chutnají trochu jako rebarbora. Obsahují, stejně jako kořeny křídlatky, resveratrol – jde o silný antioxidant, který pomáhá při srdečních nemocech.
Pomůže také při borelióze, která se projevuje bolestí kloubů a svalů. Obsahuje také fytoestrogenem, který pomáhá ženám v menopauze, zmírňuje návaly a změny nálad. Mužům zase pomůže při problémech s prostatou.
Když vylouhujete listy křídlatky ve vodě, nebo v alkoholu, získáte ochranný prostředek proti plísním. Sama křídlatka je proti plísním odolná.
Ve formě odvaru uleví křídlatka astmatikům a alergikům, pacientům se zánětem průdušek a se silným kašlem. Kloktání takového odvaru pomůže při krvácení dásní.
Křídlatku japonskou, říká se jí též pohánkovec japonský, využívají v Japonsku i v kuchyni – jako horskou zeleninu. Konkrétně mladé výhonky, utržené brzy po jejich vyrašení na jaře.
Krátce povařené a oloupané výhonky rychle zchladí, nechají přes noc odležet, aby zmizela svíravá chuť, ráno propláchnou a pak doplní máslem, sójovou omáčkou, nebo oblíbeným dipem.
Související
-
Bylinka na ženské štěstí má jméno kontryhel. Pomáhá ale i mužům
Jednou z bylin, které teď v květnu kvetou a které se vyplatí sbírat, je kontryhel. Všeobecně je považovaný za bylinku pro ženy, protože hlavně jim umí kontryhel pom...
-
Jitrocel byste měli užívat denně – jako prevenci před všemožnými nemocemi
Jitrocel se odedávna používal na rány i popáleniny i na všechny druhy kašle. Obsahuje totiž hodně slizů, které chrání sliznice a velké množství draslíku.
-
Mléč zelinný není plevel. Čistí játra a hodí se i na bradavice
Mléč je často mylně považován za plevel i proto, že roste všude – na polích, zahradách, na vinicích, na okrajích cest i na rumištích. Jedná se přitom o zajímavou léčivku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.