Když Brnem táhli mamuti: galerie Zdeňka Buriana v Pavilonu Anthropos a spor o Kristiánovu legendu
Když Brnem táhli mamuti - Galerie Zdeňka Buriana (4:38) – Historické souvislosti: Bhárat, Indie... a zase Bhárat (19:01) – Stále záhadný Kristián, 1. část: Legenda (24:31)
V úvodním přehledu zajímavostí se dozvíte, proč plaval otužilec a ekolog Lewis Pugh řekou Hudsonem od pramene až k jeho ústí u newyorského Manhattanu, povíme si, proč se čeští a čínští vědci snažili přečíst kompletní genetickou informaci křenu, představíme dinosauří kostru, která se bude v říjnu prodávat na pařížské aukci a také zajímavé nálezy archeologů z královéhradeckého návrší, kde se pod městskou zástavbou skrývají pozůstatky přemyslovského hradiště; nakonec si povíme něco o sondě OSIRIS-REx, která přilétla od planetky Bennu, aby vzápětí zamířila k jiné – planetce Apophis.
Když Brnem táhli mamuti
Jak to vypadalo, když Brnem táhli mamuti? Od konce června 2023 si o tom můžete udělat představu v Pavilonu Anthropos Moravského zemského muzea v Brně. A to především prostřednictvím obrazových rekonstrukcí pravěkého života, jejichž autorem je Zdeněk Burian, dodnes světově uznávaný mistr svého oboru, bez ohledu na to, že mnohé z jeho paleontologických rekonstrukcí jsou z čistě odborného hlediska už překonané. Prostřednictvím Burianových obrazů i dalších exponátů se v Brně můžete vydat především do starších čtvrtohor, do období tzv. pleistocénu, které začíná asi před dvěma a půl miliony lety a končí před necelými 12 tisíciletími s koncem poslední doby ledové.
Naší průvodkyní výstavou Když Brnem táhli mamuti s podtitulem Galerie Zdeňka Buriana je její autorka, antropoložka Eva Vaníčková, kurátorka Centra kulturní antropologie Moravského zemského muzea v Brně... Brněnské muzeum má ve svých sbírkách na 200 Burianových obrazů, z toho zhruba polovina se týká právě čtvrtohor. Kolik z nich je v Pavilonu Anthropos právě teď představeno a jak jsou tematicky zaměřeny? Co dalšího tam uvidíte a co nabízí výstavní katalog?
Stále tajemný Kristián, 1. část
10. století bylo nadmíru zajímavým obdobím našich dějin. Právě tehdy vrcholilo budování přemyslovského státu; byl to čas slavných knížat Vratislava I., svatého Václava, Boleslava I. i II. V 10. století u nás byly založeny první kláštery, vznikla pražská diecéze a české země se dočkaly samostatného biskupství, v jehož čele stanul jako druhý biskup v pořadí Slavníkovec Vojtěch, později na misijní cestě umučený pohanskými Prusy a prohlášený za svatého. 10. století bylo v českých zemích nabité událostmi. Víme však s jistotou, že se všechny skutečně odehrály? Samozřejmě, řeknete možná, vždyť se o tom píše ve starých kronikách a dalších písemných pramenech. Jenže v tom je právě háček.
Všechny české kroniky, popisující historii 10. století, vznikly až s odstupem času; žádný z kronikářů nebyl svědkem popisovaných událostí. Nejstarší z našich kronik, Kosmova, byla sepsána počátkem 12. století! Z 10. století se nezachovaly žádné listiny, dopisy, nic takového. Prakticky jediným dobovým písemným pramenem (pomineme-li jednu zahraniční kroniku) jsou legendy. A to je pramen dost ošidný, vysvětluje Petr Kubín z Katedry církevních dějin a literární historie Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Jedním z nejvýznamnějších pramenů k historii 10. století, který se hojně využívá, je tzv. Kristiánova legenda. Dílo, o které se čeští historici přou několik staletí.
Související
-
Jakub Sluka: Zdeněk Burian by byl v dnešní době velká star
Opravdu vypadali pravěcí lovci a zvířata tak, jak je na svých známých obrazech namaloval Zdeněk Burian?
-
Víte, že máme českého dinosaura? Burianosaurus augustai jako pocta slavnému malíři Zdeňku Burianovi
Až budou přístupné i vnitřní prostory dvorského safari parku, najdete předobraz českého dinosaura, díky iniciativě zakladatele zoo Josefa Vágnera, v Galerii Zdeňka Buriana.
-
Staletí bojů o Kristiána. Je Kristiánova legenda naše nejstarší kronika, nebo geniální podvrh?
Kristiánova legenda bývá označována za naši nejstarší kroniku. Vznikla na sklonku 10. století a z dobového pohledu zachycuje počátky české státnosti i křesťanské kultury.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.