Kdy jste naposledy měnili nebo dobíjeli autobaterii? Když začne mrznout, je už pozdě!

Dobíjení autobaterie
Dobíjení autobaterie
0:00
/
0:00

Nemohli jste ráno nastartovat auto? Tak to máte nejspíš slabou autobaterii. Mráz dokáže její kapacitu zmenšit až o polovinu, a tak by pro nás měl být prvním varováním ztěžka se roztáčející startér.

Ještě než udeří opravdové mrazy, autobaterii dobijte na plnou kapacitu. Pokud své auto používáte jen k popojíždění po městě, určitě připojte nabíječku minimálně ještě jednou během zimních měsíců. Bohužel i bezúdržbová baterie časem stárne a potřebuje dobít.

Jak dlouhou životnost autobaterie vůbec mají? Obecně se dá říct, že ty tradiční s deskami s příměsí antimonu kolem čtyř let, dražší, kde je na deskách příměs vápníku, šest a více let. Ideální by bylo neustále ji udržovat plně nabitou. Nejhorší je časté startování a krátké vzdálenosti, kdy se baterie nestačí dobít.

V případě, kdy napětí klesne pod 12 voltů, dochází k takzvané sulfataci. Jde o chemický proces, při kterém se nevratně zničí desky. Když váš vůz už tedy nejde nastartovat, rozhodně neotálejte s nabíjením, někdy může jít dokonce o hodiny, než k sulfataci dojde.

Autobaterii by vám měli odborně prohlédnout a nabít v každém servisu, není to ale žádná věda, a tak si to klidně můžete udělat sami. U některých bezúdržbových baterií vám takzvané magické oko prozradí podle barvy, jak na tom akumulátor je. U druhého typu musíte odvíčkovat jednotlivé články a zjistit, jestli není zapotřebí doplnit elektrolyt, který se odpařuje ‒ přesněji řečeno destilovanou vodu.

Pozor na dolévání z obyčejných PET lahví, i nepatrné zbytky cukru z limonády můžou baterii do měsíce zcela zničit. Před tím samozřejmě baterii odpojte, nejdříve záporný a pak kladný pól. Až budete baterii vracet zpět, postupujte opačně.

Nabíjejte ve větrané místnosti, nejlepší je autobaterii s auta vůbec nevyndávat a vše udělat v garáži. Moderní nabíječky jsou plně automatické, nastavíte tedy jen napětí a o víc se už nestaráte. Když je autobaterie plně nabitá, přepne se nabíječka na udržovací napětí a takto jí můžete nechat klidně celou zimu, což dělají většinou majitelé motorek.

Automatická nabíječka se vám ale nesepne ve chvíli, kdy je baterie silně vybitá ‒ tady pomůže klasický nabíječ. U něj ovšem musíte složitě spočítat dobu nabíjení a zařízení včas vypnout.

Nakonec ještě jedno doporučení. Patříte-li mezi takzvané sváteční řidiče a vůz na zimu schováte do garáže, autobaterii odpojte. Špatně zapojené autorádio nebo alarm vám jí mohou vybít během deseti dnů.

Máte-li tedy starší autobaterii, rozhodně na nic nečekejte a nechte si jí dobít.