Kdy jste naposledy měnili nebo dobíjeli autobaterii? Když začne mrznout, je už pozdě!

5. leden 2017

Nemohli jste ráno nastartovat auto? Tak to máte nejspíš slabou autobaterii. Mráz dokáže její kapacitu zmenšit až o polovinu, a tak by pro nás měl být prvním varováním ztěžka se roztáčející startér.

Ještě než udeří opravdové mrazy, autobaterii dobijte na plnou kapacitu. Pokud své auto používáte jen k popojíždění po městě, určitě připojte nabíječku minimálně ještě jednou během zimních měsíců. Bohužel i bezúdržbová baterie časem stárne a potřebuje dobít.

Jak dlouhou životnost autobaterie vůbec mají? Obecně se dá říct, že ty tradiční s deskami s příměsí antimonu kolem čtyř let, dražší, kde je na deskách příměs vápníku, šest a více let. Ideální by bylo neustále ji udržovat plně nabitou. Nejhorší je časté startování a krátké vzdálenosti, kdy se baterie nestačí dobít.

V případě, kdy napětí klesne pod 12 voltů, dochází k takzvané sulfataci. Jde o chemický proces, při kterém se nevratně zničí desky. Když váš vůz už tedy nejde nastartovat, rozhodně neotálejte s nabíjením, někdy může jít dokonce o hodiny, než k sulfataci dojde.

Autobaterii by vám měli odborně prohlédnout a nabít v každém servisu, není to ale žádná věda, a tak si to klidně můžete udělat sami. U některých bezúdržbových baterií vám takzvané magické oko prozradí podle barvy, jak na tom akumulátor je. U druhého typu musíte odvíčkovat jednotlivé články a zjistit, jestli není zapotřebí doplnit elektrolyt, který se odpařuje ‒ přesněji řečeno destilovanou vodu.

Pozor na dolévání z obyčejných PET lahví, i nepatrné zbytky cukru z limonády můžou baterii do měsíce zcela zničit. Před tím samozřejmě baterii odpojte, nejdříve záporný a pak kladný pól. Až budete baterii vracet zpět, postupujte opačně.

Nabíjejte ve větrané místnosti, nejlepší je autobaterii s auta vůbec nevyndávat a vše udělat v garáži. Moderní nabíječky jsou plně automatické, nastavíte tedy jen napětí a o víc se už nestaráte. Když je autobaterie plně nabitá, přepne se nabíječka na udržovací napětí a takto jí můžete nechat klidně celou zimu, což dělají většinou majitelé motorek.

Automatická nabíječka se vám ale nesepne ve chvíli, kdy je baterie silně vybitá ‒ tady pomůže klasický nabíječ. U něj ovšem musíte složitě spočítat dobu nabíjení a zařízení včas vypnout.

Nakonec ještě jedno doporučení. Patříte-li mezi takzvané sváteční řidiče a vůz na zimu schováte do garáže, autobaterii odpojte. Špatně zapojené autorádio nebo alarm vám jí mohou vybít během deseti dnů.

Máte-li tedy starší autobaterii, rozhodně na nic nečekejte a nechte si jí dobít.

autor: Milan Král
Spustit audio