Kdo nosí Sasům vánoční dárky? A co jedí na Štědrý večer?

23. prosinec 2015

Jak vypadají německé vánoční trhy, německá vánoční výzdoba, nebo jak chutná německý vánoční svařák, na to jsme my, Severočeši, vážně odborníci. Ale víme také, jak Němci prožívají Vánoce doma, mimo vánoční trhy?

Říct, jak se v Německu slaví Vánoce, není úplně snadné. Ve státě, který se skládá z 16 spolkových zemí, kde žije více než 80 milionů lidí, totiž bez výhrady platí, že jiný kraj, jiný mrav.

Už jenom taková nadílka - na katolickém jihu, tedy především v Bavorsku, nosí dárky stejně jako u nás Ježíšek, Christkindl. V protestantských spolkových zemích má obdarovávání na starost Weihnachtsmann, tedy vánoční muž - chlapík ve stylu Santy nebo Pére Nöela.

Weihnachtsmann nosí dárky také našim nejbližším německým sousedům - Sasům. Jak jejich Vánoce vypadají, o tom vyprávěla paní Mike Zeidler z městečka Thum u Chemnitz.

„Začínáme adventem. Už před prvním adventem musí být hotová dekorace, všechno ozdobené, osvětlená okna. U nás v Thumu děláme také adventní trh. Hned o prvním adventu si na něj zveme známé, popíjíme svařené víno, posedíme, popovídáme, posloucháme vánoční písničky, zpíváme a někdy i sami muzicírujeme...“ popisuje paní Mike.

Vánoce = štola

Tvarohová štola

Stejně jako u nás i k saským Vánocům patří pečivo. Jednak vánoční cukroví, ovšem mnohem jednodušší než to naše, a pak především štola - dobrota z máslového těsta. Nejčastěji plná rozinek, ale může být i s mákem, marcipánem nebo s čokoládou.

„Dříve si lidé nechávali štolu péct v pekařství. Přinesli do pekárny těsto, většinou připravené podle starého rodinného receptu, a nechali si ho tam upéct,“ říká Mike Zeidler.

V současnosti si lidé v Sasku štoly kupují. Zatímco u nás může málokteré vánoční cukroví konkurovat poctivým domácím výrobkům z másla a ořechů, kupované štoly v Německu mají vesměs výbornou kvalitu.

Malá i velká pekařství se předhánějí, aby uspokojila zákazníky. Šlechtou mezi saskými štolami jsou pak štoly drážďanské. Mohou je péct jen pekárny z Drážďan a jen z určených surovin. Od „neurozených“ štol je poznáte podle zvláštní stříbrné pečeti na obalu.

A jak to mají v Sasku se štědrovečerní večeří?

„Na Štědrý večer míváme pečenou klobásu, brambory s máslem a kysané zelí. V okolí se ale jí také třeba pečená husa, bramborové knedlíky a červené zelí. V každém regionu je to jiné,“ vypráví Mike Zeidler a pokračuje: „Weihnachtsmann chodí po štědrovečerní večeři. Jíst se začíná asi v šest, v sedm v půl osmé bývá nadílka. Schází se rodina, nejčastěji u rodičů, kde se přespává...“ Zkrátka jako u nás.

Spustit audio