Karel Čížek, legenda severočeského veslování

16. srpen 2008

Karel Čížek se narodil 3. února 1892 v Roudnici nad Labem. Byl členem a činovníkem roudnického veslařského klubu i Podřipského klubu atletů Hellas. Vypracoval se k zastupitelskému místu v olympijském výboru. Svoji roudnickou osmu dostal až na olympiádu do Antverp. Osobně se zúčastnil všech olympiád od roku 1912. V roce 1924 byl s veslaři v Curychu, roku 1928 v Amsterodamu, v roce 1932 v Los Angeles a roku 1936 v Berlíně, i když už jen jako divák. To už se ale blížilo datum jeho stěhování do Ústí nad Labem.

Podobné sportovní prostředí, jako bylo v Roudnici, mu v Ústí nad Labem velmi chybělo. Přes četná varování založil první český veslařský klub v pohraničí. Z vlastních prostředků nechal postavit střekovskou loděnici a nakoupil potřebné vybavení. Dal postavit také tenisové kurty. Mecenášská činnost lékaře Karla Čížka zasahovala i do Krásného Března a Neštěmic. Podporoval ochotnickou scénu Jirásek, zval k hostování česká divadla z jiných měst a vždy dokázal zaplnit hlediště. V roce 1938 mu nacisté zavřeli ordinaci a on sám dostal příkaz do 24 hodin opustit město. Přes válku působil v Praze, ale hned v květnu 1945 se vrátil a pustil se do další práce v medicíně i tělovýchově. Karel Čížek zemřel v Ústí nad Labem před šedesáti lety - 31. srpna 1948. Podklady pro tento malý portrét Karla Čížka jsem čerpal z práce Moniky Helclové, která se životu a dílu Karla Čížka věnovala na webových stránkách teplické regionální knihovny.

autor: David Hertl
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.