Kakapo soví: papoušek, který nelétá, nejmladší česká sopka, dějiny geologie a Johann Wolfgang Goethe
Kakapo soví, novozélandský papoušek který nelétá (4:26) – Procházka květnovou oblohou (21:01) – Sopka Komorní hůrka, dějiny geologie a Johann Wolfgang Goethe (26:52)
V úvodním přehledu zajímavostí se dozvíte, že se velká čínská města zvolna propadají a čím je to způsobeno, představíme vám patnáctimetrového hada-škrtiče, který kdysi obýval indický Gudžarát, povíme si o unikátním nálezu depotu bójských mincí na Rakovnicku, zmíníme se o pádu kosmického smetí z Mezinárodní vesmírné stanice na obytný dům na Floridě a uslyšíte také o husarském kousku techniků z NASA, kteří rozchodili porouchaný palubní počítač 24 miliard kilometrů vzdálené sondy Voyager 1.
Jak zachránit kakapa sovího
Každý zná třeba pštrosy a ví, že na světě žijí i jiní nelétaví ptáci – není jich mnoho, řádově pár desítek druhů. V minulosti jich bylo mnohem víc; bohužel už stačily vyhynout. Často to bylo vinou člověka, který je lovil. Jiné vyhubily nepůvodní druhy, které přišly s lidmi. Biologické invaze jsou i dnes jednou z hlavních příčin ohrožení řady druhů. A nejen těch ptačích. Nelétaví ptáci se dodnes vyskytují třeba na Novém Zélandu, kde se příroda desítky milionů let vyvíjela v ostrovní izolaci. S výjimkou netopýrů a ploutvonožců tam až do příchodu lidí nežili žádní savci; tím pádem ani savčí predátoři, vybavení klíčovým smyslem: čichem. Létání nebylo k ptačímu životu bezpodmínečně nutné, a tak se řada novozélandských ptáků přizpůsobila životu na zemi. Mezi nimi i obří pozemní papoušek Heracles inexpectatus, který dorůstal výšky až 90 centimetrů a vážil přibližně 7 kilogramů. Vyhynul asi před 16 miliony lety.
Jeho potomkem či alespoň vzdáleným příbuzným, by mohl být jiný papoušek, který na Novém Zélandu žije dnes. Jmenuje se kakapo soví a je to jediný nelétavý papoušek současnosti. Vyprávět nám o něm bude biolog a ekolog Pavel Pipek z Botanického ústavu Akademie věd České republiky v Průhonicích a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Novozélandští ptáci jsou pro něj srdeční záležitostí... Kakapové na ohrožení reagují tak, že místo útěku prostě jen ztuhnou. A to proti nepůvodním či invazním druhům savců, krysám, potkanům nebo lasicovitým šelmám, nepomáhá – nehybné kakapy jednoduše vyčenichají. Jak se je podařilo zachránit?
Komorní hůrka a Johann Wolfgang Goethe
Naše krajina byla ještě nedávno, převážně v třetihorách, formována vulkanickou činností, která místy přetrvala hluboko do čtvrtohor. K posledním sopečným výbuchům u nás došlo asi před nějakými třemi sty tisíci lety na západě Čech. Právě k těmto nejzápadnějším a také nejmladším českým vulkánům se vydáme a povíme si i něco z dějin geologie, v níž tyto nejmladší české sopky zanechaly dost zásadní stopu.
Ještě nedávno se mělo za to, že na Chebsku se nacházejí pozůstatky dvou mladých sopek, které dnes tvoří už jen nevýrazné kopečky v krajině – jsou to Komorní a Železná hůrka. Jak ale říká geolog a vulkanolog Vladislav Rapprich z České geologické služby, během posledních dvou desetiletí se podařilo v jejich okolí odhalit čtyři další vulkány. Nejde o žádné kopečky, ale o kruhové „díry“ v krajině, které vulkanologové označují jako „maary“.
Vrátíme se také do minulých století, kdy se rodily moderní vědy o Zemi a kdy se také prosazovaly základní principy geologie. Velmi živý byl například spor tzv. plutonistů a neptunistů o vznik hornin. Aktivně do něj zasáhl i Johann Wolfgang Goethe, který byl nejen básníkem a spisovatelem, ale také vědcem. Mineralogie a geologie patřily k jeho hlavním zájmům.
Související
-
Návrat vyhynulých ptáků na Nový Zéland by trval 50 milionů let
O vlivu pachu na křížení sýkor, milionech let potřebných k záchraně ptačích druhů a perličce, která zatím zvládá změnu klimatu. Debatují K. Sam, Z. Vermouzek a K. Písařovic
-
Obrovský nelétavý papoušek ze Zélandu má šanci na přežití. Vylíhl se rekordní počet mláďat
Nejtěžší a zároveň jediný nelétavý papoušek na světě kakapo soví z Nového Zélandu je kriticky ohroženým druhem, naživu je pouze 147 dospělých jedinců. Letos se ale...
-
Goethe uprostřed války vládců ohně a vod. Proč se rozhodl odhalit tajemství sopky Komorní hůrka?
Když se kníže básníků a všestranný vzdělanec, ale také geolog a mineralog Johann Wolfgang Goethe rozhodl odhalit tajemství naší nejmladší sopky. Pátrání Stanislava Motla.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.