Kafka v Plzni. Němci obnovili kontroly na hranicích s Českem a Polskem. Medailonek přírodní léčitelky Marie Treben
Ve výstavní síni Západočeské galerie Masné krámy v Plzni je k vidění dvojjazyčná česko-německá výstava Očima Franze Kafky: Mezi obrazem a jazykem. Galerie ji připravila u příležitosti stého výročí spisovatelova úmrtí. Položili jsme několik otázek kurátorce výstavy Ivaně Skálové.
Kolegové z naší z partnerské stanice MDR poslali příspěvek o situaci na německých hraničních s Polskem a Českou republikou, kdy byly nově zavedeny kontroly.
A na závěr si připomínáme Marii Treben, slavnou fytoterapeutku, která se narodila 27. září 1907 v Žatci v rodině majitele tiskárny jako Maria Günzel.
V mládí pracovala v Prager Tagblatt jako sekretářka Maxe Broda. Proslavila se až po 2. světové válce, kdy byla spolu a manželem a synem vysídlena z Československa.
Rodina se usadila v Rakousku, kde se Marie začalo naplno věnovat bylinkářství. O účincích bylinek a také zdravého životního stylu psala články, přednášela a nakonec i vydávala knihy.
Proslavila se v Evropě i USA. Nejslavnější z jejích několika knih je v roce 1980 vydaná knížka Zdraví z boží lékárny. Byla přeložena do 24 jazyků a prodalo se jí přes osm milionů kusů. Některé její léčebné postupy se ovšem setkaly s kritikou odborné veřejnosti.
Marie Treben zemřela v roce 1991 v rakouském Grieskirchenu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.