Josef Adam – pozapomenutý lidový léčitel z Podještědí

Jedním z vyhlášených podještědských léčitelů byl Josef Adam. Lidi léčil jedem ze zmijí. Jeho příběh se podobá osudu slavného Jana Mikoláška, kterého ve filmu režisérky Agniezky Hollandové ztvárnil Ivan Trojan.

K léčitelství se Josef Adam dostal až po padesátce. Do té doby si vydělával na živobytí jako dělník, textilní nádeník, zedník nebo silničář. Zdravotnické vzdělání neměl.

Když mu manželka vážně onemocněla na rakovinou dělohy a lékaři nad ní zlomily hůl, zjevila se mu jeho zemřelá dcera a řekla, že musí maminku zachránit, a že mu naznačí jak.

O pár dní později objevil v novinách článek o jugoslávské hadí léčitelce, což považoval za znamení. Manželce začal hadí jed podávat a ona se nakonec uzdravila.

Tento zázrak se rozkřikl po okolí. K Adamovi začali chodit nemocní. Jeho klientem byl údajně i ministr školství Zdeněk Nejedlý.

Adam přijímal nemocné ve své chalupě v Trávníčku a do zmijího jedu přidával různé bylinky i železité víno. Každému namíchal jiný koktejl podle diagnózy, kterou určoval ze vzorku moči. Pamětníci vzpomínají, že u jeho chalupy stály dlouhé fronty lidé z celé republiky.

Příběh zapomenutého léčitele Josefa Adama objevil před několika lety historik Jan Havelka. Informace čerpal z jeho trestního spisu. V 50. letech byl totiž obviněn ze šarlatánství a na několik let uvězněn. Prezident Antonín Zápotocký ho nakonec omilostnil.

 Josef Adam zemřel v roce 1958.

autor: Milan Knotek
Spustit audio