Jméno Labe řece dali Keltové. Jde o jednu z nejdelších řek v Evropě
Naše milovaná řeka Labe patří mezi nejdelší řeky Evropy. Je dlouhá 1154 kilometry, pramení v Krkonoších a ústí do Severního moře.
Labe se německy nazývané Elbe – jméno řeky pochází už z dob starověku, kdy povodí Labe obývali Keltové. Původní keltské slovo „elb“ totiž znamenalo „velká řeka“.
Řeka Labe pramení v Krkonoších, na místě zvaném Labská louka ve výšce 1386 m n. m. a teče až do německého města Cuxhaven, které najdeme asi 100 kilometrů za Hamburgem. A právě tady se Labe vlévá do Severního moře.
Podél toku Labe se nachází několik unikátních přírodních rezervací a chráněných území – například Krkonošský národní park, CHKO České středohoří, CHKO Labské pískovce nebo Národní park České Švýcarsko.
Velmi dlouhou tradici na řece má taky vodní doprava. Pro samotnou vodní dopravu se využívá 950 kilometrů řeky. Tzv. voroplavba pro přepravu dřeva a dalších nákladů byla na Labi provozována už od středověku.
Nesmíme zapomenout ani na to, že na dolním toku Labe od Hamburku, největšího přístavního města Německa, je řeka splavná i pro námořní lodě.
Související
-
Do dvou let by mohla břehy řeky Labe u Lovosic spojit lávka pro pěší a cyklisty
Zhruba do dvou let by mohla břehy řeky Labe mezi Lovosicemi a Píšťany spojit nová lávka. Její stavbu plánuje město Lovosice, které tím chce podpořit turistiku.
-
Labský kaňon je nejkrásnější z vyhlídky Belvedér, která stojí...
Americký Grand Canyon má v Národním parku České Švýcarsko menšího bratříčka. A úplně nejkrásnější pohled do Labského kaňonu je z místa jménem Belveder, které dělá s...
-
V kaňonu Labe kolem Děčína začala platit nová pravidla pro...
Pro horolezce platí nová pravidla v kaňonu Labe. Správa národního parku České Švýcarsko omezila počet skal, na kterých mohou vznikat nové lezecké trasy a také omezi...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.