Jiří Cobl zakomponoval do svého betlému i miniatury některých míst Rumburka

V Rumburku je v jednom rodinném domě k vidění neobvyklý betlém. Autorem je amatérský řezbář Jiří Cobl. Betlém má pohyblivé části, ozubená kola a různé převody, všechno ze dřeva.

Amatérský řezbář s radostí ukazuje teď už třípatrový betlém široké veřejnosti. Kromě svaté rodiny si v belému lidé dokonce mohou prohlédnout ve zmenšeném měřítku i památky z Rumburka a jeho okolí.

„Ten betlém byl z mechu a ze samorostů, a jelikož to bylo dost složitý na sestavování, tak jsme se rozhodl, že ho předělám a bude ze dřeva,“ vysvětluje Jiří Cobl, jak to před sedmi lety bylo s jeho betlémem. Je celý z lipového dřeva.

Jiří Cobl kromě toho, že svůj betlém zasadil do rumburských kulis, chtěl ho také rozhýbat, aby se měly hlavně děti na co dívat. „Pohybuje se morový sloup, ovečky, v podloubí chodí nějací lidé a tak,“ popisuje.

K řezbařině přivedl Jiřího Cobla jeho soused. Původně je totiž strojař. Teď dřevu věnuje spoustu času. V jeho koníčku ho přesto manželka Dana podporuje. „Líbí se mi to, já mám dřevo ráda.“

Na Coblův Betlém je možné podívat se denně po telefonické domluvě až do konce ledna. Řezbář má s dílem, které má na výšku tři metry, velké plány. Chtěl by ho upravit a rozšířit tak, aby se v budoucnu dal lépe složit a aby byl také víc pohyblivý než je dosud.

Coblův betlém - jeho součástí je i miniatura náměstí v Rumburku
Coblův betlém - některé jeho části jsou miniaturami staveb v Rumburku
Část betlému v Rumburku, který ze dřeva vyrobil amatérský řezbář Jiří Coble
Coblův betlém - celý je ze dřeva
Coblův betlém - ze dřeva jsou všechny součásti, i ozubená kola
Spustit audio
autoři: Daniela Pilařová , směna ČRo Sever

Související