Jídelní vůz z Prahy do Ústí nad Labem se večer poprvé rozjede na jevišti ústeckého Činoherního studia

24. březen 2023 15:41

Činoherní studio v Ústí nad Labem uvede 24. března večer premiéru autorské hry o cestování vlakem s názvem Jídelní vůz. Autor a režisér David Šiktanc se inspiroval vlastními zážitky, podobně jako skoro celý tvůrčí tým.

Cestující mají ve hře jedno společné – v jakémsi meziprostoru mezi dvěma body se můžou zasnít. Na trase mezi Prahou a Ústím nad Labem se odvíjí příběh z pohledu vrchního v jídelním voze.

Zatímco se diváci usazují na svá místa podobně jako cestující ve vlaku, vrchní jídelního vozu v podání Jana Plouhara kontroluje zásoby. „Příprava na roli spočívala vlastně v tom hodně jezdit jídelními vozy – to jsem dělal asi 25 let, co pendluji takhle po republice. A jídelními vozy cestuji velmi rád,“ shrnuje Plouhar.

Stejně jako Jan Plouhar, ani autor a režisér David Šiktanc neskrývá zálibu v cestování vlakem. „Je to nějaký moment na cestě – takové neukotvení, kdy člověk existuje napůl, tam je. Většina těch představ, které jsem tam dosadil, odpovídá nějakým konkrétním zážitkům z vlaků,“ přibližuje.

Poetické texty diváci uslyší v podání Václava Knopa. „Václav Knop skutečně byl členem Činoherního studia, krátce i jeho uměleckým šéfem v 80. letech a je jedním z takových klasických drážních hlasů,“ vysvětluje David Šiktanc.

Zážitek z jízdy vlakem umocňuje projekce krajiny, kterou cestující z Prahy do Ústí nad Labem můžou pozorovat. „Délka představení i jízdy vlaku z Prahy do Ústí je hodina a patnáct minut, to se nám podařilo – zachovat ten reálný čas. Samozřejmě, když není zpoždění,“ dodal herec Jan Plouhar.

První reprízy Jídelního vozu jsou naplánované na neděli 26. a na 30. března.

Spustit audio

Související