Jarní očistná kůra vás postaví na nohy!

2. duben 2015
Minuta o zdraví

Naši předkové nejenže znali projevy jarní únavy, ale podvědomě se jí snažili i předcházet. Krom dostatečného odpočinku také úpravou stravování. Dokladem toho je velmi rozšířený předvelikonční půst.

Odlehčená strava bez masa, tuku, alkoholu a bílé mouky je velmi oblíbený, a také dost prospěšný způsob. Někdo lidé drží půst naprostý – tedy komplet bez příjmu potravy, jen se zeleninovými šťávami.

Pokud ale nejste trénovaní, rozhodně si takový způsob očisty odepřete a zvolte způsob, který můžete praktikovat nejen teď na jaře, ale celoročně - jeden den v týdnu omezte jídelníček čistě na zeleninu a ovoce a dostatek tekutin – nejlépe vody a bylinných čajů. Uvidíte, jak pookřejete!


Na pomoc při detoxikaci můžete sáhnout po dalším triku našich předků – ti v době pučení získávali březovou mízu, kterou popíjeli. Není nutno navrtávat březové kmeny, stačí zajít do některé z prodejen zdravé výživy nebo se podívat na internet a březovou šťávu zakoupit. Polévková lžíce denně zcela postačí, abyste za pár dní pocítili pozitivní účinky.

autor: Jindra Moravcová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?