Jarní detox? Bylinné směsi jsou lepší než jednotlivé bylinky

14. březen 2016
Jak správně nakupovat

Jestli chcete po zimě prospět svému tělu, rozhodněte se pro jarní očistu. Váš úmysl podpoří i volba vhodných bylinek.

Jestli uvažujete o jarní očistě těla, začněte odkyselovacími bylinnými čaji. Tyto čaje srovnávají pH v těle. Nespleťte si tyto čaje s čaji, které vám pomohou na překyselený žaludek – nejedná se o tytéž směsi.

Existují ale i jiné bylinkové čaje detoxikační a čistící. Záleží na vás, jestli zvolíte už připravenou komplexní směs pro celkovou očistu, nebo se rozhodnete čistit jednotlivé orgány konkrétními bylinkami.

Na odhlenění průdušek můžete zakoupit diviznu nebo podběl. Po užívání antibiotik nebo pro posílení jater pomůže pískavice řecké seno, proskurník a ostropestřec mariánský. Tužebník, přeslička a tymián čistí močové cesty.

Očišťovat celé tělo, nebo jeden orgán?

Zkušená bylinkářka Venuše Studničková radí následující: „Komlexní očisty jsou vždycky nejlepší, protože všechno souvisí se vším. V těle máme takový uzavřený koloběh.“

Záleží i na tom, od koho bylinky koupíte

Určitě neuděláte chybu, když zvolíte certifikovaná balení bylin nebo jejich směsí. Ta můžete sehnat v bylinkářských prodejnách nebo v některých lékárnách. Nekupujte byliny špatně zabalené, na které může svítit slunce a dostat se do nich prach, vlhkost anebo nějací škůdci.

sušené byliny

Důležitý je i prodejce bylin, který své práci musí rozumět. Takové vodítko, jak poznat „jen prodejce“, a ne bylinkáře, je vnímat, jestli a jak s vámi komunikuje. Podá vám zboží, čeká vaše zaplacení, ale na konkrétní dotaz nezná odpověď nebo se ji snaží vyčíst z obalu? Vezměte nohy na ramena! Opravdový odborník vás totiž nejprve začne diskrétně zpovídat. Léčíte se s něčím? Berete nějaké léky? Jste alergik? To jsou otázky, které by určitě měly padnout ještě před samotnou nabídkou bylin.

Proč je to důležité? Například lék na ředění krve Warfarin se nesmí kombinovat s ničím, co je zelené v nadzemní části, tedy s žádnými bylinami. Riziko je také u alergiků a astmatiků – ti by neměli používat čaje, které jsou vyrobené z květů rostlin.

K očistné kůře patří i změna stravy

Když chcete detoxikovat tělo bylinkami, musíte počítat s tím, že jen pití bylinek nestačí. Je zapotřebí upravit i stravování. Základní pravidla zná asi každý z nás, málokdo je ale dodržuje. „Chce to odstranit cukry, živočišné tuky, uzeniny a omezit bílou mouku,“ doporučuje Venuše Studničková. Je také třeba hodně pít, aby se škodliviny měly jak dostat ven z těla.

autor: Veronika Dašková
Spustit audio