Jaká je správná teplota na pracovišti?
Je vám v práci moc teplo, moc zima nebo tak akorát? Mělo by vám být akorát, protože na to jsou zákony. Eva Bucharová se o tom přesvědčila u MUDr. Rudolfa Stupáka z Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje.
„Mikroklimatické podmínky na jednotlivých pracovištích stanovuje nařízení vlády. To stanovuje jednotlivé teploty na pracovištích s ohledem na vykonávanou práci,“ říká Rudolf Stupák a pokračuje: „Nejde jen o teplotu, ale o výsledné mikroklimatické podmínky. Musí být odpovídající proudění a vlhkost vzduchu.
Kanceláře jsou zařazeny do třídy PRÁCE 1 – to znamená jednoduché práce v sedě, kde se nevydává příliš tělesné energie. A kolik tam tedy máme mít stupňů Celsia?
„Minimální teplota je 20˚C, optimální 22˚C, a maximální přípustná teplota 28˚C.“ vysvětluje Stupák.
Od druhu práce a od tělesné zátěže se odvíjí další teploty, které postupně klesají až do třídy 3B – to jsou nejtěžší fyzické práce. Najdeme také rozdíly v teplotách mezi kanceláří a školní třídou.
Doma bychom měli mít v teplém období od 22 – 26˚C, v chladném od 20 – 24˚C. Tyto teploty ale žádný zákon samozřejmě nepřikazuje, je to jen na nás.
Související
-
Z mrazu do horka a zpět. Jak se pracuje, když je rozdíl teplot až padesát stupňů
Lidé v mrazírnách raději zůstávají v chladu, na slunce se nevydávají
-
Se zvyšujícími se průměrnými teplotami přibývá sebevražd, ukazuje studie
Vědci varují, že dopad klimatické změny na počet sebevražd může být stejně velký jako v případě ekonomické recese.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.
moderátor Jan Pokorný


Tata a jeho syn
Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.