Hawking aneb Stephene, přestaň už s tou fyzikou!

7. srpen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Fyzik Stephen Hawking v beztížném stavu

Grafický román Jima Ottavianiho a Lelanda Myricka zachycuje nejen uzlové body života geniálního fyzika, ale také genezi jeho nejvýznamnějších objevů.

Kolik je vlastně vesmírů, jak vznikl ten náš a byl k tomu zapotřebí Bůh? Jak je to ve vesmíru s časem a prostorem, kde se v něm vzaly černé díry, co jsou vlastně zač, co se v nich možná odehrává a může z nich něco uniknout ven? Světlo nebo informace? Pojďme se vsadit – třeba s přítelem Kipem Thornem: obsahuje rentgenová dvojhvězda Cygnus X-1 černou díru nad Chandrasekharovou mezí nebo neobsahuje? Úvahy a sny o rovnicích, které do rána zapomenu… a pak ten hlas, který všechno přetrhne: Stephene! Přestaň už s tou fyzikou! Ovšem, to je Jane, moje žena. Zase jsem byl „mimo“. Nemá to se mnou jednoduché, chvílemi ji vnímám jen jako drátěný model – jako by byla z jiného časoprostoru.

Hawking. Geniální fyzik v grafickém románu

Život nedávno zesnulého teoretického fyzika a kosmologa Stephena Hawkinga byl už zachycen v knižní biografii i ve filmu; nově si tuto geniální osobnost světové fyziky můžete připomenout prostřednictvím komiksu – grafického románu spisovatele Jima Ottavianiho a kreslíře Lelanda Myricka, nazvaného jednoduše „Hawking“. Pouhý rok po originálním vydání vyšel letos díky nakladatelství Grada také v češtině, v překladu Michala Šmída. A není „jen“ o Hawkingovi – je to příběh poznávání vesmíru v celé jeho kráse, ve kterém vystupují snad všichni badatelé, kteří do něj tvůrčím způsobem zasáhli. V kreslené podobě má tento příběh neopakovatelné kouzlo a také vtip – ostatně sám Hawking vtipy nešetřil a nezabránila mu v tom ani těžká choroba, amyotrofická laterální skleróza, která ho sice do dvou let nezabila, jak mu prorokovali doktoři, ale upoutala jej na křeslo, zbavila možnosti pohybu, a nakonec i hlasu.

Stephen Hawking

Jemná kresba Lelanda Myricka zachycuje postup choroby často v nenápadných detailech rozvázaných tkaniček nebo rozbitých šálků, problémy s mluvením začínají v textu Jima Ottavianiho zvýrazněním nesrozumitelných slov a končí umělou řečí přístroje, psanou velkými písmeny. Stephen Hawking se přesto nevzdal, nezpomalil, cestoval a přednášel, psal odborné články a s obtížemi typickými pro vědce-teoretika také popularizační knihy, z nichž hned ta první, „Stručná historie času“, se stala bestsellerem. A byl to ostatně sám Hawking, který, jak uvádějí autoři v doslovu, podle všeho inicioval i vznik grafického románu o svém životě, jehož vydání se však nakonec nedočkal. Najdete v něm řadu intimních detailů z jeho dětství, dospívání i rodinného života, ale především se dozvíte, jak moc se za poslední desetiletí změnily naše představy o vesmíru – i díky převratným objevům a myšlenkám fyzika Stephena Hawkinga.

Jim Ottaviani, Leland Myrick: Hawking. Praha: Grada, 2020. ISBN 978-80-271-2486-2.

Spustit audio

Související