Glosa M. K.: předvězeňská žurnalistika

28. listopad 2017

Také jste si všimli, že se jednou z oblíbených disciplín moderní české žurnalistiky v posledních letech stalo hlídkování před věznicemi?

Když měl do vazby nastoupit David Rath, redaktoři stáli před branou lapáku dlouhé hodiny, aby nám řekli, že do vazby nastoupil David Rath.

Nedávno zase hlídkovali novináři před ruzyňskou věznicí, že prý tam má k výkonu trestu přijet Marek Dalík. A Marek tam k výkonu opravdu přijel. A oni nám to řekli ve zprávách.

Představte si, že jdete třeba na toaletu a tuhle klíčovou informaci pro život propásnete. S kolegy v práci pak nebudete schopni druhý den držet krok.

Pokud se budete chtít tuhle světovou žurnalistiku naučit, můžete jít s kamerou a mikrofonem třeba na perón a oznámit, že čekáte příjezd vlaku. Až vás v 7:30 uvidíme v živém vstupu na obrazovce, stačí říct „vlak přijel“. No vidíte, že to není složité, a vy jste se tak báli…

Dnes už může být novinářem asi úplně každý.

autor: mkt
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.