Dubí se někdy říká Brána do Krušných hor – pyšní se údajně nejsevernější benátskou stavbou v Evropě

30. srpen 2024

Dubí je obec s necelými 8000 obyvateli, dostupná do 10 minut autem z Teplic směrem k německé hranici. Jeho největší chloubou je novogotický kostel Neposkvrněného početí Panny Marie.

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Dubí je asi nejsevernější benátskou stavbou. Nejzajímavější částí je samotné průčelí tvořené z 55 pásů červeného a bílého mramoru. Je přístupný hlavně během kulturních akcí a samozřejmě při mších, a to v neděli od 11 hodin.

Veřejnost také může každý den mezi 9 a 17 hodinou nahlédnout do interiéru kostela s nádherným kazetovým stropem, a to z prosklené předsíňky za hlavním vstupem.

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Dubí

I když nepatří mezi ty nejznámější, je Dubí také lázeňským městem. Jsou tu lázně pro zahraniční i českou klientelu, které se zaměřují na pohybový aparát a stavy po obrně. Na lázně navazuje volně přístupný lázeňský lesopark s dřevěnými sochami zvířat, kterým vede naučná stezka o historii města a lázeňství.

Historie lázeňství v Dubí sahá až do roku 1862 a je spjatá s továrníkem Antonem Tschinklem, který v Dubí zároveň postavil i první porcelánku.

Málokdo asi ví, že Dubí je domovem unikátního porcelánu s modrým vzorem – takzvaného cibuláku, který se tu vyrábí už od roku 1864, takže letos slaví 160 let!

Návštěvníci mohou v Dubí navštívit muzeum porcelánu Modrodům, nebo také Dům porcelánu s modrou krví. Tamní expozice mapuje historii porcelánu nejen v Dubí, ale i v porcelánkách v celých severozápadních Čechách.

Český porcelán Dubí

Mezi lákadla Dubí patří i horská část Cínovec přímo na hranici s Německem – konkrétně vodní příkop, který je už 5 let zapsán na seznamu UNESCO.

Příkop pochází z 15. století, měří 7,4 kilometru a původně sloužil k vedení vody z lesů na Cínovci na české straně až do důlních děl na Altenbergu. Za návštěvu stojí i obora ve Mstišově u loveckého zámečku Dvojhradíč.

Největší akcí, kterou obec pořádá, jsou Dubské slavnosti. Letos se konají od 30. srpna do 1. září.

Zahájeny budou pátek v 17 hodin v kostele koncertem Vojty Dyka, v sobotu a v neděli pokračují ve sportovním areálu, kde vystoupí umělci 7 x 3, Katarína Knechtová, Pavel Calta, Olga Lounová, Bára Basiková, No name, Buty. 20. a 21. září také můžete přijít na Slavnost posvěcení kostela.

Spustit audio