Divočáci škodí nejen zahrádkářům, mohou také přenášet nebezpečné choroby!

18. září 2014

Divoká prasata dělají škodu zemědělcům i zahrádkářům, ve výjimečných případech mohou člověka i napadnout. Poslední dobou se zvyšuje i riziko, že rozšíří nějakou nebezpečnou chorobu. Jak se před divokými prasaty chránit?

Myslivci se snaží stavy divokých prasat regulovat, ztěžují jim to ale podzimní přesuny z polí k lidským obydlím.

Zahrádky ochrání před divočáky pevný plot, nejlépe s podezdívkou, nebo dřevěný. Funkční jsou také speciální elektrické ohradníky.

Co ale ochrání domácí chovy před africkým morem prasat? Důsledné zabránění kontaktu domácích prasat s divokými, nezkrmovat odpady živočišného původu, které pocházejí od turistů z nádraží nebo letišť a hlášení uhynulé zvěře veterinární stanici a nebo myslivcům.

autor: Veronika Dašková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.