Děti z Tisé už třetím rokem pomáhají dobrovolníkům se záchranou žab

22. duben 2021

Každé jaro v Tisé nedaleko rybníka Kačák najdete spoustu žab, které vylézají ze zimovišť a putují k vodě, kde se rozmnožují. Už třetím rokem je sbírají a přenášejí přes silnici dobrovolníci – chrání je tak před auty a přitom zaznamenávají jejich druhy a množství.

Není to ale jen o tom, vybudovat podél luk, kde žáby zimují, zábrany z fólií a sběrné jámy. Je třeba také chodit sběrná místa kontrolovat.

To se zhruba od konce března do konce května děje v Tisé už třetím rokem: za pěkného počasí 3krát denně, když je hodně chladno, nebo mrazivo, alespoň jednou denně. Existuje dokonce rozpis, kdy kdo má „hlídací službu“. Na jednu takovou hlídku se vypravila s mikrofonem redaktorka Veronika Králová.

Pozor ale! Kdo se nechá akcí „Zachraň žábu – zachráníš prince“ inspirovat, měl by vědět, že je potřeba mít povolení od vlastníků pozemků a také povolení od odboru životního prostředí krajského úřadu k manipulaci s ohroženými druhy zvířat.

Na akci přitom také musí dohlížet nějaký odborník na ochranu přírody jako garant. Pak už můžete nechat děti, které to moc baví, aby vám pomáhaly, a získávaly tak zábavným a smysluplným způsobem vztah k živým tvorům a k ochraně přírody.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.