Děti z Bad Gottleuba mají družbu s dětmi Tisé. Loutkář Harald Schwarz. Občanská iniciativa za respekt a toleranci v Olbernhau

10. květen 2024

Poslední dubnový pátek přijelo do mateřské školky v Tisé na Ústecku 20 dětí ze školky v německé Bad Gottleubě. České a německé děti spolu strávily skoro celý den. Na programu měly výpravu do tiského skalního města, kde společně hledaly poklad.

Akci zajišťoval Salon des deutsch-tschechischen Dialogs a financován byl z evropských fondů. Podobné setkání se konalo už vloni, kdy děti z Německa přijely do Tisé, aby společně s místními dětmi malovaly a povídaly si o pohádce O veliké řepě.

Během adventu pak navštívili žáci ZŠ Tisá své vrstevníky z Drážďan. V červnu pojedou do Německa pro změnu děti z mateřinky v Tisé, aby tu změřily své sportovní síly s dětmi ze školy v Bad Gottleuba. Povídali jsme si o tom s řediteli obou školek a starostou Tisé.

Polarizace společnosti, klesající důvěra v demokracii, rostoucí agrese vůči lidem s jiným názorem. Tohle netrápí jenom Českou republiku, ale také naše německé sousedy. V krušnohorském Olbernhau se rozhodli tomu čelit – několik místních lidí tam založilo Občanskou iniciativu za respekt a toleranci. Ta se snaží přivést lidi ke vzájemnému klidnému dialogu, a když už ne porozumění, tak alespoň respektu. Reportáž o iniciativě natočili kolegové z naší partnerské stanice MDR 1.

Loutkář Harald Schwarz

Třetím tématem dnešních Sousedů je pozvánka na nově otevřenou výstavu v Regionálním muzeu v Teplicích. Jmenuje se Loutkář Harald Schwarz a Hohnštejnský kašpárek/ Hohnsteiner Casper. Vznikla za přispění loutkářského muzea v Bad Kreuznach.

Představuje loutkáře Haralda Schwarze, který se narodil v roce 1921 v Teplicích. Po válce, po vysídlení do Německa začal se svým kočovným loutkovým divadlem jezdit nejprve v Německu, pak i po celé Evropě a později vystupoval i v zámoří.

Po pádu komunistického režimu se Schwarz často vracel do rodného Československa, aby tu vystupoval s česko-německými představeními. V roce 1995 nečekaně zemřel ve Svitavách. Více se dozvíte na výstavě v Teplicích. Potrvá až do konce srpna a ozvláštní ji několik doprovodných akcí. Například 2. června to bude česko-německý loutkářský večer se Spejblem a Hurvínkem.

autoři: Veronika Kindlová , Richard Šulko
Spustit audio