Děti častěji končí v péči psychologů. Špatně snášejí sociální izolaci a náročnost online výuky
Už přes rok ovlivňuje školní docházku pandemie koronaviru. Sociální izolaci a nároky, které na ně klade on-line výuka, ale některé děti nezvládají a potřebují odbornou pomoc. Například na dětské psychiatrické klinice v Motole roste v poslední době počet hospitalizovaných.
Nepříjemnou zkušeností prošla i rodina, ve které natáčela reportérka Českého rozhlasu Daniela Pilařová.
„Sedí celý den u učení. Čtyři až pět hodin, pak se naobědvá a pak, protože mu to déle trvá a také, protože toho mají někdy dost, se jde pak znovu učit. Učil se na písemky, už v noci mu nebylo dobře – asi se toho bál,“ popisuje s těžkým srdcem maminka Eva.
Její syn chodí do osmé třídy a před pár týdny zažila něco, co by žádný z rodičů zažít nechtěl.
„Z ničeho nic sebou začal klepat, nohy se mu začaly klepat, začal strašně brečet, začal rudnout. Byl to strašný pocit,“ vypráví Eva o kolapsu svého syna a pokračuje: „Otřela jsem ho studeným hadrem a tulila sem ho, strašně dlouho. A on plakal, plakal.“
Osmák Erik zvládá požadavky školy poslední dobou jen s vypětím všech sil. Byl zvyklý sportovat a teď už skoro rok vůbec nikam nechodí.
Psychické problémy mají častěji děti i vysokoškoláci
Izolace a hromadění povinností nedělá dobře ani úzkostným nebo depresivním dětem.
„Akutní hospitalizace dětí a adolescentů jeví v poslední době trvalý nárůst. Jedná se hlavně o dívky ve věku mezi 12. a 16. rokem, které už třeba někdy v minulosti experimentovaly se sebepoškozováním,“ potvrzuje primářka dětské psychiatrické kliniky v Motole Iva Dudová.
Podle ní je teď situace úplně jiná, než byla například loni na jaře. „Jedná se především o děti, které v souvislosti s aktuální epidemiologickou situací udávají zhoršení svých psychických potíží,“ doplňuje Dudová.
Potíže se sociální izolací zažívají ale třeba i vysokoškoláci.
„Provozujeme akademickou poradnu, kam se mohou obrátit studenti. Teď tam převažují ti, kteří pociťují úzkosti, kterým se hromadí povinnosti,“ říká psycholožka Hana Valentová z katedry psychologie při Univerzitě Karlově.
Právě na vysokoškoláky dopadla opatření proti šíření koronaviru nejvíce, za celý rok strávili osobně ve škole pouhých 28 dní.
Nárůstu psychických potíží u dětí si všimnají i pracovníci Linky bezpečí.
Související
-
V České Kamenici plánují výstavbu domu pro seniory. Mohla by tam vzniknout i mateřská škola
Zajímavé propojení nejstarší a nejmladší generace plánují v České Kamenici. Vyrůst by tam měl komunitní dům pro seniory, jehož součástí by se mohla stát mateřská škola.
-
Studenti letos mohou vynechat ústní maturitu z češtiny a cizího jazyka
Ústní maturity z češtiny a cizího jazyka jsou letos dobrovolné. Studenti, kteří pomáhají v nemocnicích a domovech seniorů, nemusejí dělat ani státní didaktické testy.
-
Menší děti z Chanova si chodí pro úkoly do školy. Starší se učí z domova díky vypůjčeným notebookům
Bez online výuky jsou děti z prvního stupně základní školy v Chanově. Na sídlišti žijí většinou sociálně slabí obyvatelé, kteří nemají na pořízení počítačů peníze.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Šest důvodů pro odvolání ředitele Kubelky. Poškodil důvěryhodnost Prahy, píše Svoboda
-
V ruských skladech už je jen technika v nejhorším stavu, říká expert, který počítá ztráty na Ukrajině
-
Americká cla na Evropu? Hororová varianta by nás vrátila do 30. let, upozorňuje ekonom
-
Letošní leden byl nejteplejším v historii měření, oznámili meteorologové ze služby Copernicus