Déšť chmelu na Lounsku prospěl. Chmelaři teď musí dávat pozor na plísně
Červnové deště pomohly chmelu. Pěstitelé z Lounska dokonce mluví o největším přídělu přírodní vláhy za posledních 5 let. Ve Stekníku u Žatce správce chmelnic vypnul umělé závlahy a opuka pod ročovskými chmelnicemi u Loun zase nasákla vodou do zásoby. Chmelaři teď kypří brázdy kolem rostlin, aby déšť pronikl co nejhlouběji do půdy. A ošetřují rostliny postřikem, aby je neničily plísně a škůdci.
Jaroslav Pokorný z hospodářství Stekník upozorňuje na další důležitý úkol chmelařů těchto dní: ochranu před škůdci a plísněmi.
„Za posledních 5 let nepamatuji, že by tolik napršelo – to je pro nás perfektní. Musíme si ale dávat pozor na choroby – byly tady nějaké přelety mšice, stříkali jsme svilušku, to je zažehnáno, ale peronospora chmelová se teď musí hlídat,“ shrnuje.
Traktory s postřikem vyjely také do chmelnic u Ročova.
„Srážek máme dostatek. V červnu nám napršelo 100 milimetrů srážek, v květnu 60 milimetrů. Letos je to o hodně lepší než v předchozích letech,“ obhlíží spokojeně vysoké svěže zelené rostliny předseda zemědělského družstva Josef Fric.
Jarní práce na chmelnicích letos zastali zejména místní lidé, a také zaměstnanci automobilek a pohostinství, kde provoz dočasně zastavil koronavirus. Zahraniční brigádníci mají přijet na srpnovou sklizeň.
Související
-
Staří Římané pěstovali chmel jako zeleninu. Používali ho také k povzbuzení sexuální touhy
Chmel pěstovali ve svých zahradách už staří Římané a Řekové. Jako zeleninu. Chmelové výhonky připravovali podobně, jako my dnes chřest.
-
V žateckých skladech už je většina úrody českého chmele. Zpracovává se tam na granule pro pivovary
Pěstitelé v Česku ukončili sklizeň chmele. Většina letošní úrody je teď v areálu družstva Chmelařství v Žatci, kde mají největší chlazený sklad v republice.
-
Unikátní sušárnu chmele používají pěstitelé v Libočanech u Žatce. Patří řádu benediktýnů
Víc zpracovaného chmele a méně pracovníků potřebných k obsluze stroje. Takové jsou hlavní výhody moderní sušárny chmele, kterou používají pěstitelé v Libočanech na Žatecku.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rusko je největší hrozbou pro bezpečnost Česka. Chce obnovit špiony pod diplomatickým krytím, píše BIS
-
ONLINE: Česko se chystá na přívalové deště. Do rána napadlo zatím jen deset milimetrů srážek
-
Kraj Vysočina: prosperující předěl Čech a Moravy, kde si sousedé důvěřují
-
Pojídači psů a zabijáci nemluvňat? Harrisová se dostala Trumpovi pod kůži, soudí expert